Licensed to Northern Kentucky Clippers   Hy-Tek's Meet Manager 7/22/02 11:00 AM
              2nd Annual Masters Summer Swim - 7/20/02 to 7/21/02              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bowen, Mag          44 LYMS-OH              5:32.00    5:35.61         20  
  2 Koeberle, Jean      42 OHIO-LE              5:59.00    6:02.04         17  
  3 Wright, Laura       44 LYMS-OH                   NT    6:07.83         16  
 
Event 1  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephenson, Karen   45 GOST-OH                   NT    6:31.71         20  
  2 Frayne, Anne        48 GOST-OH              6:33.00    6:35.80         17  
 
Event 1  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda      50 OHIO-LE              7:10.00    6:43.39         20  
 
Event 1  Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Valerie      67 OHIO-LE              7:41.26    7:47.85         20  
  2 Waite, Nancy        68 OHIO-LE              8:19.00    8:48.18         17  
 
Event 1  Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hugo        25 OHSP-OH              4:55.00    4:57.55         20  
 
Event 1  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rushman, C.J.       31 ABM-OH               6:00.00    5:13.78         20  
 
Event 1  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goertemiller, Scot  38 ABM-OH                    NT    5:38.22         20  
  2 Uhls, Keith         39 T360-ST              6:00.00    6:10.73         17  
 
Event 1  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Painter, Mathew     43 WILD-KY              5:10.00    4:57.58         20  
  2 Hofacre, William    41 NKYM-OH              6:00.00    5:53.77         17  
 
Event 1  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Throne, William     45 CUBU-PV              5:19.00    5:12.87         20  
  2 Moon, Thomas        47 OHIO-LE              6:43.66    6:42.91         17  
 
Event 1  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abineri, David      59 SWOM-OH              7:00.00    7:30.77         20  
 
Event 1  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heimann, Jon        60 Unattached                NT    6:04.85         20  
  2 Williams, Robert    63 SWOM-OH              6:59.59    7:25.53         17  
  3 Hochstrasser, John  64 GOST-OH                   NT    8:24.72         16  
 
Event 1  Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Samoya, Frank       76 SWOM-OH              7:16.00    7:10.08         20  
 
Event 2  Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger, Alison      36 MM-MI                3:20.00    3:22.58         20  
 
Event 2  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frayne, Anne        48 GOST-OH              3:56.00    4:01.77         20  
 
Event 2  Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly         71 OHIO-LE              4:02.00    4:06.15         20  
 
Event 2  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haberek, Cork       45 AYMS-KY              3:07.30    3:08.38         20  
 
Event 2  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Witte, Ray          52 GOST-OH              3:40.00    3:29.30         20  
  2 Haverland, Rick     50 GOST-OH              3:30.00    3:48.70         17  
  3 Woelfel, Bradford   53 GCMT-OH              3:35.00    4:23.10         16  
 
Event 2  Men 85-89 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Witte, Russ         86 GOST-OH              5:00.00    4:59.99         20  
 
Event 3  Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abineri, Gillian    19 SWOM-OH                37.00      31.48         20  
 
Event 3  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stander, Marcie     29 NKYM-OH                40.00      35.34         20  
 
Event 3  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean      42 OHIO-LE                32.00      32.56         20  
  2 Bowen, Mag          44 LYMS-OH                33.00      34.35         17  
  3 Wright, Laura       44 LYMS-OH                   NT      36.48         16  
 
Event 3  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann          49 OHIO-LE                   NT      33.11         20  
 
Event 3  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barkman, Ruth       50 CMM-OH                 39.01      38.61         20  
 -- Smith, Melinda      50 OHIO-LE                37.40         NS        
 -- Padgett, Sandy      51 NKYM-OH                   NT         NS        
 
Event 3  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Detjen, Carol       57 Unattached                NT      48.58         20  
 
Event 3  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waite, Nancy        68 OHIO-LE                43.00      43.41         20  
 
Event 3  Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rehkamp, Chad       22 Unattached                NT      31.17         20  
 
Event 3  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hugo        25 OHSP-OH                27.50      28.10         20  
 
Event 3  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scheller, Mark      32 UNAT-OH                27.60      30.14         20  
  2 Schuh, Paul         32 ABM-OH                    NT      30.23         17  
 
Event 3  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiMaio, Bill        37 CHMS-KY                27.11      27.94         20  
  2 Goertemiller, Scot  38 ABM-OH                    NT      28.66         17  
  3 Loschiavo, Andy     36 NKYM-OH                28.00      28.90         16  
  4 Vennefron, Scott    39 NKYM-OH                   NT      29.17         15  
  5 Mayo, Craig M       38 AYMS-KY                28.50      29.88         14  
  6 Deis, Mark          37 NKYM-OH                30.00      30.42         13  
 
Event 3  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Painter, Mathew     43 WILD-KY                27.40      27.85         20  
  2 Stiling, Douglas    44 CMM-OH                 28.45      28.88         17  
 -- Curphey, Jim        43 GCMT-OH                29.00         NS        
 
Event 3  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simons, Randy       54 OHIO-LE                27.50      28.47         20  
  2 Witte, Ray          52 GOST-OH                33.00      35.60         17  
  3 Snow, Byron         50 GKMS                   32.78      35.69         16  
 
Event 3  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quiggen, David      58 OHIO-LE                   NT      29.00         20  
 
Event 3  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi      69 OHIO-LE                31.00      35.08         20  
 
Event 3  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Samoya, Frank       76 SWOM-OH                41.00      41.39         20  
 
Event 3  Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florance, John      80 OHIO-LE                35.00      36.68         20  
 
Event 4  Women 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Schafer, Mary Jane  80 FMM-FL                    NT         NS        
 
Event 4  Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiMaio, Bill        37 CHMS-KY              1:15.23    1:25.89         20  
 
Event 4  Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bokulis, Ron        48 GOST-OH                   NT    1:17.19         20  
 
Event 4  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Snow, Byron         50 GKMS                 1:25.23    1:30.02         20  
  2 Woelfel, Bradford   53 GCMT-OH              1:25.00    1:40.31         17  
 
Event 4  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Robert    63 SWOM-OH              1:50.50    2:00.65         20  
 
Event 5  Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annear, Karen       23 NKYM-OH                   NT      35.69         20  
 
Event 5  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stander, Marcie     29 NKYM-OH                45.00      41.60         20  
 
Event 5  Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bowen, Mag          44 LYMS-OH                39.00      41.45         20  
  2 Wright, Laura       44 LYMS-OH                   NT      45.12         17  
 
Event 5  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huneke, Jan         48 ABM-OH                 36.00      38.90         20  
 
Event 5  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barkman, Ruth       50 CMM-OH                 52.00      48.83         20  
  2 Padgett, Sandy      51 NKYM-OH                   NT    1:01.65         17  
 
Event 5  Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waite, Nancy        68 OHIO-LE                57.00      58.21         20  
 -- Lyons, Valerie      67 OHIO-LE                57.00         NS        
 
Event 5  Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rushman, C.J.       31 ABM-OH                 42.00      39.37         20  
  2 Schuh, Paul         32 ABM-OH                    NT      41.18         17  
 
Event 5  Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uhls, Keith         39 T360-ST                40.00      38.06         20  
  2 Loschiavo, Andy     36 NKYM-OH                   NT      38.97         17  
 
Event 5  Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hofacre, William    41 NKYM-OH                36.70      44.57         20  
 
Event 5  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simons, Randy       54 OHIO-LE                36.50      40.27         20  
 
Event 5  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heimann, Jon        60 Unattached                NT      36.38         20  
  2 Hochstrasser, John  64 GOST-OH                43.00      45.93         17  
  3 Learmonth, William  63 SWOM-OH                50.98      48.41         16  
 
Event 5  Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi      69 OHIO-LE                37.00      40.30         20  
 
Event 5  Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Witte, Russ         86 GOST-OH              1:15.00         NS        
 
Event 7  Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Badger, Alison      36 MM-MI                6:41.00         NS        
 
Event 7  Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean      42 OHIO-LE              6:54.00    7:13.94         20  
 
Event 7  Women 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Mary Jane  80 FMM-FL                    NT   14:13.67         20  
 
Event 7  Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Throne, William     45 CUBU-PV              6:00.00    5:58.46         20  
  2 Haberek, Cork       45 AYMS-KY              6:01.60    6:06.34         17  
 
Event 7  Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Williams, Robert    63 SWOM-OH              7:37.37         NS        
 
Event 9  Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger, Alison      36 MM-MI                1:34.00    1:32.38         20  
 
Event 9  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda      50 OHIO-LE              1:46.00    1:47.66         20  
  2 Padgett, Sandy      51 NKYM-OH                   NT    2:20.01         17  
 
Event 9  Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly         71 OHIO-LE              1:59.00    1:47.42         20  
 
Event 9  Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scheller, Mark      32 UNAT-OH                   NT    1:31.71         20  
 
Event 9  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Bolling, Chris      39 NKYM-OH                   NT         NS        
 
Event 9  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stiling, Douglas    44 CMM-OH               1:23.50    1:22.35         20  
 
Event 9  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haberek, Cork       45 AYMS-KY              1:23.90    1:28.99         20  
 
Event 9  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Witte, Ray          52 GOST-OH              1:35.00    1:36.13         20  
  2 Haverland, Rick     50 GOST-OH              1:34.00    1:36.59         17  
 
Event 9  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abineri, David      59 SWOM-OH              1:35.00    1:47.14         20  
 
Event 9  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Learmonth, William  63 SWOM-OH              2:10.00    2:01.61         20  
 
Event 9  Men 85-89 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Witte, Russ         86 GOST-OH              2:20.00    2:14.54         20  
 
Event 10  Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abineri, Gillian    19 SWOM-OH                39.00      34.38         20  
 
Event 10  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Stander, Marcie     29 NKYM-OH                   NT         NS        
 
Event 10  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Detjen, Carol       57 Unattached                NT      59.13         20  
 
Event 10  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hugo        25 OHSP-OH                29.70      30.38         20  
 
Event 10  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rushman, C.J.       31 ABM-OH                 33.00      34.00         20  
  2 Schuh, Paul         32 ABM-OH                    NT      34.30         17  
 
Event 10  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vennefron, Scott    39 NKYM-OH                   NT      30.16         20  
  2 DiMaio, Bill        37 CHMS-KY                29.82      30.52         17  
  3 Deis, Mark          37 NKYM-OH                31.00      30.67         16  
  4 Mayo, Craig M       38 AYMS-KY                32.20      35.17         15  
  5 Uhls, Keith         39 T360-ST                45.00      36.08         14  
  6 Goertemiller, Scot  38 ABM-OH                    NT      46.18         13  
 
Event 10  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Stiling, Douglas    44 CMM-OH                 30.70         NS        
 
Event 10  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bokulis, Ron        48 GOST-OH                   NT      31.64         20  
 
Event 10  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simons, Randy       54 OHIO-LE                   NT      33.01         20  
  2 Snow, Byron         50 GKMS                   34.88      33.09         17  
  3 Woelfel, Bradford   53 GCMT-OH                33.40      38.43         16  
 
Event 10  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Robert    63 SWOM-OH                39.39      43.51         20  
 
Event 11  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frayne, Anne        48 GOST-OH              3:09.00    3:18.34         20  
 
Event 11  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Valerie      67 OHIO-LE              3:43.03    3:38.67         20  
  2 Waite, Nancy        68 OHIO-LE              4:00.00    4:17.32         17  
 
Event 11  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scheller, Mark      32 UNAT-OH              2:10.21    2:52.98         20  
 
Event 11  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loschiavo, Andy     36 NKYM-OH                   NT    2:31.49         20  
  2 Bolling, Chris      39 NKYM-OH                   NT    2:44.23         17  
 
Event 11  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Painter, Mathew     43 WILD-KY                   NT    2:29.41         20  
  2 Hofacre, William    41 NKYM-OH              3:00.00    2:46.73         17  
 -- Curphey, Jim        43 GCMT-OH              2:20.00         NS        
 
Event 11  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moon, Thomas        47 OHIO-LE              3:04.72    3:05.20         20  
 
Event 11  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simons, Randy       54 OHIO-LE              2:25.00    2:37.45         20  
 
Event 11  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quiggen, David      58 OHIO-LE                   NT    2:28.11         20  
  2 Abineri, David      59 SWOM-OH              3:10.00    3:38.88         17  
 
Event 11  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Samoya, Frank       76 SWOM-OH              3:29.00    3:25.20         20  
 
Event 11  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florance, John      80 OHIO-LE              3:10.00    3:39.81         20  
 
Event 12  Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annear, Karen       23 NKYM-OH                   NT    1:16.96         20  
 
Event 12  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann          49 OHIO-LE                   NT    1:26.38         20  
 
Event 12  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barkman, Ruth       50 CMM-OH               1:55.00    1:46.04         20  
 
Event 12  Women 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Mary Jane  80 FMM-FL                    NT    2:59.96         20  
 
Event 12  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hugo        25 OHSP-OH              1:13.77    1:15.43         20  
 
Event 12  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiMaio, Bill        37 CHMS-KY              1:17.50    1:18.57         20  
  2 Uhls, Keith         39 T360-ST              1:20.00    1:26.58         17  
 
Event 12  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Painter, Mathew     43 WILD-KY              1:15.00    1:16.30         20  
 
Event 12  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heimann, Jon        60 Unattached                NT    1:25.15         20  
  2 Hochstrasser, John  64 GOST-OH              1:40.00    1:46.27         17  
  3 Learmonth, William  63 SWOM-OH              1:46.32    1:46.57         16  
 
Event 12  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi      69 OHIO-LE              1:21.00    1:25.81         20  
 
Event 13  Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abineri, Gillian    19 SWOM-OH                42.00      42.37         20  
 
Event 13  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stander, Marcie     29 NKYM-OH                   NT      47.69         20  
 
Event 13  Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean      42 OHIO-LE                49.00      49.87         20  
 
Event 13  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda      50 OHIO-LE                48.00      49.49         20  
  2 Padgett, Sandy      51 NKYM-OH                   NT    1:04.68         17  
 
Event 13  Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Valerie      67 OHIO-LE              1:02.10      58.63         20  
 
Event 13  Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly         71 OHIO-LE                52.00      52.41         20  
 
Event 13  Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schuh, Paul         32 ABM-OH                    NT      43.52         20  
 
Event 13  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Craig M       38 AYMS-KY                35.40      41.13         20  
  2 Deis, Mark          37 NKYM-OH                36.00      42.82         17  
  3 Bolling, Chris      39 NKYM-OH                   NT      42.89         16  
 
Event 13  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stiling, Douglas    44 CMM-OH                 36.25      37.36         20  
 
Event 13  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haberek, Cork       45 AYMS-KY                37.50      37.74         20  
 
Event 13  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Witte, Ray          52 GOST-OH                42.00      41.49         20  
  2 Haverland, Rick     50 GOST-OH                40.00      41.62         17  
 
Event 13  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abineri, David      59 SWOM-OH                42.00      43.57         20  
 
Event 13  Men 85-89 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Witte, Russ         86 GOST-OH              1:05.00    1:00.26         20  
 
Event 14  Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Badger, Alison      36 MM-MI                3:31.00         NS        
 
Event 14  Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huneke, Jan         48 ABM-OH               2:55.00    2:54.22         20  
 
Event 14  Women 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Mary Jane  80 FMM-FL                    NT    9:37.49         20  
 
Event 14  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woelfel, Bradford   53 GCMT-OH              3:30.00    4:00.59         20  
 
Event 14  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Williams, Robert    63 SWOM-OH              4:24.24         NS        
 
Event 15  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koeberle, Jean      42 OHIO-LE              1:12.00    1:14.57         20  
 
Event 15  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frayne, Anne        48 GOST-OH              1:33.00    1:33.98         20  
 
Event 15  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda      50 OHIO-LE              1:30.00    1:27.28         20  
 
Event 15  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Detjen, Carol       57 Unattached                NT         NS        
 
Event 15  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Valerie      67 OHIO-LE              1:44.29    1:43.92         20  
  2 Waite, Nancy        68 OHIO-LE              1:42.00    1:51.25         17  
 
Event 15  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rushman, C.J.       31 ABM-OH               1:03.00    1:03.04         20  
  2 Scheller, Mark      32 UNAT-OH              1:01.44    1:11.50         17  
  3 Schuh, Paul         32 ABM-OH                    NT    1:17.74         16  
 
Event 15  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiMaio, Bill        37 CHMS-KY              1:02.23    1:05.42         20  
  2 Goertemiller, Scot  38 ABM-OH                    NT    1:10.04         17  
  3 Bolling, Chris      39 NKYM-OH                   NT    1:15.03         16  
 
Event 15  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stiling, Douglas    44 CMM-OH               1:04.10    1:07.59         20  
 -- Curphey, Jim        43 GCMT-OH              1:06.00         NS        
 
Event 15  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bokulis, Ron        48 GOST-OH                   NT    1:09.21         20  
  2 Moon, Thomas        47 OHIO-LE              1:29.93    1:24.30         17  
 
Event 15  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simons, Randy       54 OHIO-LE              1:04.50    1:05.78         20  
  2 Snow, Byron         50 GKMS                 1:10.45    1:11.84         17  
  3 Witte, Ray          52 GOST-OH              1:15.00    1:15.64         16  
  4 Haverland, Rick     50 GOST-OH              1:20.00    1:21.18         15  
 
Event 15  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quiggen, David      58 OHIO-LE                   NT    1:06.64         20  
 
Event 15  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Learmonth, William  63 SWOM-OH              1:33.92    1:32.85         20  
 
Event 15  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi      69 OHIO-LE              1:15.00    1:20.67         20  
 
Event 15  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Samoya, Frank       76 SWOM-OH              1:33.00         NS        
 
Event 15  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Florance, John      80 OHIO-LE              1:25.00    1:30.52         20  
 
Event 15  Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Witte, Russ         86 GOST-OH              2:10.00         NS        
 
Event 16  Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annear, Karen       23 NKYM-OH                   NT    2:46.65         20  
 
Event 16  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann          49 OHIO-LE                   NT    3:25.28         20  
 
Event 16  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barkman, Ruth       50 CMM-OH               3:46.66    3:47.68         20  
 
Event 16  Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uhls, Keith         39 T360-ST              2:45.00    3:16.61         20  
 
Event 16  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Throne, William     45 CUBU-PV              2:45.00    2:44.70         20  
 
Event 16  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woelfel, Bradford   53 GCMT-OH              3:38.00    3:51.73         20  
 
Event 16  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Learmonth, William  63 SWOM-OH              4:01.11    3:58.05         20  
  2 Hochstrasser, John  64 GOST-OH              3:55.00    4:04.56         17  
 
Event 16  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Oyakawa, Yoshi      69 OHIO-LE              3:15.00         NS        
 
Event 17  Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger, Alison      36 MM-MI                3:15.00    3:09.24         20  
 
Event 17  Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Wright, Laura       44 LYMS-OH                   NT         NS        
 
Event 17  Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frayne, Anne        48 GOST-OH              3:42.00    3:47.21         20  
 
Event 17  Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Padgett, Sandy      51 NKYM-OH                   NT         NS        
 
Event 17  Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Detjen, Carol       57 Unattached                NT         DQ        
 
Event 17  Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly         71 OHIO-LE              4:05.00    4:13.66         20  
 
Event 17  Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Mary Jane  80 FMM-FL                    NT    6:56.56         20  
 
Event 17  Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hugo        25 OHSP-OH              2:29.60    2:34.15         20  
 
Event 17  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loschiavo, Andy     36 NKYM-OH                   NT    2:54.03         20  
  2 Deis, Mark          37 NKYM-OH              3:05.00    3:03.52         17  
  3 Bolling, Chris      39 NKYM-OH                   NT    3:27.22         16  
 
Event 17  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Painter, Mathew     43 WILD-KY              2:40.00    2:48.19         20  
  2 Curphey, Jim        43 GCMT-OH              2:55.00    2:57.23         17  
  3 Hofacre, William    41 NKYM-OH              3:30.00    3:19.62         16  
 
Event 17  Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haberek, Cork       45 AYMS-KY              2:49.30    2:48.95         20  
  2 Bokulis, Ron        48 GOST-OH                   NT    2:52.96         17  
  3 Moon, Thomas        47 OHIO-LE              3:15.97    3:25.14         16  
 
Event 17  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Snow, Byron         50 GKMS                 2:55.65    3:04.06         20  
  2 Haverland, Rick     50 GOST-OH              3:40.00    4:02.55         17