Licensed to Lancaster YMCA               Hy-Tek's Meet Manager 4/12/03 09:41 AM
                          LYMS Invitational - 4/5/03                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford, Erin                27 GCMT-OH                       20:42.03   20  
      33.82   36.76   38.37   37.79   38.11   37.87   38.18   38.29
      37.94   38.90   37.95   38.22   38.23   38.34   37.88   37.97
      38.22   37.54   37.26   38.72   37.70   37.22   37.27   37.49
      37.66   37.03   37.00   37.71   37.68   37.46   37.38   37.31
      36.76
 
Event 1  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Uscilowski, Loren         31 OHSP-OH                       20:50.70   20  
      33.93   37.34   37.82   37.81   38.22   38.23   37.90   38.21
      38.33   38.42   38.01   38.59   38.08   38.17   38.04   38.09
      37.93   37.80   37.71   37.74   37.86   37.44   37.99   37.50
      37.94   37.74   38.05   38.37   42.04   37.19   37.87   37.89
      36.45
 
Event 1  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowen, Mag                44 LYMS-OH                       21:30.05   20  
      36.03   37.67   38.66   38.73   38.85   39.49   39.28   39.54
      39.47   39.96   39.62   39.60   39.48   39.63   39.51   39.33
      38.93   39.34   39.48   39.43   39.29   39.05   39.60   39.02
      38.89   39.15   39.53   39.23   39.04   40.14   39.39   38.71
      36.98
  2 Wright, Laura             44 LYMS-OH                       22:47.95   17  
      36.26   38.63   40.09   40.51   40.63   40.89   41.02   41.23
      41.62   41.29   41.52   41.23   41.67   41.56   41.66   41.84
      41.88   41.52   42.02   41.96   42.05   41.95   42.02   42.07
      42.21   42.37   42.29   42.16   42.52   42.59   42.36   42.58
      41.75
  3 Cunningham, Monic D       44 OHSP-OH                       26:58.50   16  
      43.26   46.89   47.78   47.58   48.35   48.76   49.25   48.73
      49.11   49.60   49.56   50.46   49.08   49.93   49.99   50.26
      48.97   50.14   50.06   50.36   50.00   49.67   49.12   49.32
      49.28   49.38   49.29   50.17   50.45   48.97   49.51   49.49
      45.73
 
Event 1  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hughes, Kathleen          45 GCMT-OH                       24:13.77   20  
      39.91   41.26   42.96   43.98   44.07   44.63   44.07   44.65
      44.56   44.47   45.03   44.83   44.12   44.24   44.57   44.81
      44.81   44.67   44.77   44.25   43.68   44.34   43.94   44.23
      44.22   43.95   44.19   45.23   44.36   44.27   44.66   43.72
      42.32
  2 Murphy, Holly             46 LYMS-OH                       30:37.05   17  
      45.48   51.35   53.47   54.48   56.53   54.96   58.16   55.21
      56.91   55.84   55.58   57.15   55.75   56.07   56.17   56.66
      58.14   56.11   56.33   56.08   56.31   55.38   56.25   56.27
      56.09   56.71   55.38   55.85   56.59   55.98   56.63   57.13
      56.05
 
Event 1  Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Radel, Todd               30 OHSP-OH                       18:37.65   20  
      30.19   33.32   33.39   33.68   33.60   33.74   33.77   34.21
      33.82   33.86   33.98   34.07   34.47   34.28   34.30   34.33
      34.26   34.28   34.20   34.22   34.10   34.12   34.25   34.26
      34.10   34.09   34.13   34.04   34.10   34.14   34.06   33.87
      32.42
 
Event 1  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Ivan               65 LYMS-OH                       39:04.95   20  
    1:01.31 1:06.72 1:11.02 1:11.01 1:09.77 1:08.87 1:09.81 1:10.64
    1:13.44 2:22.65                 1:13.11 1:16.28 1:12.47 1:12.17
    1:13.16 1:13.75 1:12.18 1:13.78 1:12.77                        
                    1:12.92 1:12.23 1:10.78 1:10.27 1:10.34 1:12.13
    1:00.91
 
Event 1  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Staley, David             73 O*H*I*O-LE                    28:57.34   20  
      44.47   51.06   52.10   52.38   52.66   52.53   53.40   53.56
      53.90   52.72   52.99   52.88   54.04   53.48   52.55   52.24
      53.45   53.88   53.42   52.92   52.67   53.64   53.36   52.92
      52.64   52.02   52.50   52.91   53.10   53.63   53.47   52.82
      51.03
 
Event 2  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gliesman, Jennifer        24 ABM-OH                           29.82   20  
  2 Sprouse, Kristen          22 LYMS-OH                          33.06   17  
 
Event 2  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roetter, Kathryn          32 MCYM-OH                          31.43   20  
 
Event 2  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vehre, Beth               39 MCYM-OH                          34.15   20  
 
Event 2  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann                49 O*H*I*O-LE                       29.78   20  
  2 Schmitter-Motta, Sue      45 LYMS-OH                          34.67   17  
  3 Schafer, Susan            49 LYMS-OH                          36.08   16  
  4 Murphy, Holly             46 LYMS-OH                          37.00   15  
  5 Dunlap, Leslie            45 LYMS-OH                          37.61   14  
 
Event 2  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda            50 O*H*I*O-LE                       30.74   20  
  2 Burkman, Ruth             50 CMM-OH                           32.77   17  
  3 McCarthy, Gloria          51 GCMT-OH                          44.80   16  
 
Event 2  Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peresie, Brian A          24 O*H*I*O-LE                       22.35   20  
 
Event 2  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rushman, C.J.             31 ABM-OH                           25.91   20  
 
Event 2  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Paul              37 UNAT-OH                          23.66   20  
  2 Goertmiller, Scott M      38 ABM-OH                           25.16   17  
  3 Mason, Ray                36 GCMT-OH                          26.42   16  
  4 Snoke, Jeff               35 LYMS-OH                          33.11   15  
 
Event 2  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Dennis            43 GCMT-OH                          24.62   20  
  2 Boyer, Scott              43 MCYM-OH                          24.93   17  
  3 Martin, Bo                42 GCMT-OH                          25.63   16  
 
Event 2  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenz, Jeffrey             47 ABM-OH                           25.10   20  
  2 Murray, Craig             45 GCMT-OH                          26.28   17  
  3 Schwartz, Mark            47 GCMT-OH                          29.06   16  
 
Event 2  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Purdie, James             50 GCMT-OH                          25.58   20  
  2 Conn, Christopher         54 UNAT-OH                          27.47   17  
  3 Haverland, Rick           50 GOST-BCY-OH                      31.49   16  
  4 Wright, Bob               50 LYMS-OH                          32.69   15  
 
Event 2  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cath, Pieter              72 O*H*I*O-LE                       37.47   20  
 
Event 2  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Florance, John            80 O*H*I*O-LE                       33.68   20  
 
Event 3  Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edmondson, Greg           36 WTRC-OH                        2:04.54   20  
      24.89   31.94   33.51   34.20                                
 
Event 3  Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chilton, Jr., Samuel      68 O*H*I*O-LE                     3:51.15   20  
      49.73 1:00.58 1:01.15   59.69                                
 
Event 3  Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Staley, David             73 O*H*I*O-LE                     3:48.36   20  
      48.60 1:00.74 1:00.58   58.44                                
 
Event 4  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goss, Cindy               30 LYMS-OH                        1:31.36   20  
      42.74   48.62                                                
 
Event 4  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shumaker, Mandy           47 GCMT-OH                        1:25.12   20  
      41.35   43.77                                                
 
Event 4  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda            50 O*H*I*O-LE                     1:31.09   20  
      44.16   46.93                                                
 
Event 4  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               71 O*H*I*O-LE                     1:40.68   20  
      47.33   53.35                                                
 
Event 4  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hugo              25 OHSP-OH                        1:04.76   20  
      30.32   34.44                                                
 
Event 4  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Eric J             30 SPRBY-OH                       1:07.81   20  
      31.32   36.49                                                
 
Event 4  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Mark            47 GCMT-OH                        1:21.57   20  
      39.49   42.08                                                
 
Event 4  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Purdie, James             50 GCMT-OH                        1:15.01   20  
      35.53   39.48                                                
  2 Haverland, Rick           50 GOST-BCY-OH                    1:24.47   17  
      40.21   44.26                                                
  3 Wright, Bob               50 LYMS-OH                        1:33.64   16  
      42.87   50.77                                                
 
Event 4  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Ivan               65 LYMS-OH                        1:46.29   20  
      49.30   56.99                                                
  2 Chilton, Jr., Samuel      68 O*H*I*O-LE                     2:01.27   17  
      57.81 1:03.46                                                
 
Event 4  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cath, Pieter              72 O*H*I*O-LE                     1:51.54   20  
      51.64   59.90                                                
 
Event 5  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McBee, Elexis             25 LYMS-OH                        2:59.73   20  
      42.72   47.66   47.18   42.17                                
 
Event 5  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Laura             44 LYMS-OH                        3:03.12   20  
 
Event 5  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkman, Ruth             50 CMM-OH                         3:16.04   20  
      47.27   50.57   56.52   41.68                                
 
Event 5  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hugo              25 OHSP-OH                        2:09.77   20  
 
Event 5  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chilton, Jr., Samuel      68 O*H*I*O-LE                     3:40.18   20  
      49.61 1:00.16 1:01.84   48.57                                
 
Event 5  Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Staley, David             73 O*H*I*O-LE                     3:40.06   20  
      51.64   56.93 1:04.67   46.82                                
 
Event 6  Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gliesman, Jennifer        24 ABM-OH                           32.48   20  
 
Event 6  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roetter, Kathryn          32 MCYM-OH                          36.91   20  
 
Event 6  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann                49 O*H*I*O-LE                       32.13   20  
 
Event 6  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Eric J             30 SPRBY-OH                         30.86   20  
  2 Rushman, C.J.             31 ABM-OH                           32.46   17  
 
Event 6  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Paul              37 UNAT-OH                          28.12   20  
  2 Goertmiller, Scott M      38 ABM-OH                           32.24   17  
  3 Snoke, Jeff               35 LYMS-OH                          46.51   16  
 
Event 6  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyer, Scott              43 MCYM-OH                          29.87   20  
  2 Martin, Bo                42 GCMT-OH                          31.97   17  
 
Event 6  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenz, Jeffrey             47 ABM-OH                           31.76   20  
 
Event 6  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bollow, Lee S             52 UNAT-OH                          35.92   20  
  2 Conn, Christopher         54 UNAT-OH                          37.27   17  
 
Event 6  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Ivan               65 LYMS-OH                          57.63   20  
 
Event 7  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Monic D       44 OHSP-OH                        2:56.57   20  
      40.01   45.26   46.32   44.98                                
 
Event 7  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Susan            49 LYMS-OH                        2:53.27   20  
      40.22   44.00   44.69   44.36                                
 
Event 7  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Curphey, James            44 GCMT-OH                        2:00.24   20  
      27.69   30.83   30.77   30.95                                
  2 Martin, Bo                42 GCMT-OH                        2:05.69   17  
      28.98   31.65   32.63   32.43                                
 
Event 7  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Steve               49 GCMT-OH                        2:18.79   20  
      30.48   34.41   36.64   37.26                                
 
Event 7  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Purdie, James             50 GCMT-OH                        2:07.10   20  
      29.96   32.20   32.57   32.37                                
  2 Haverland, Rick           50 GOST-BCY-OH                    2:41.01   17  
      34.27   40.08   43.16   43.50                                
 
Event 7  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cath, Pieter              72 O*H*I*O-LE                     3:19.60   20  
      43.95   52.40   53.22   50.03                                
 
Event 7  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Florance, John            80 O*H*I*O-LE                     3:17.69   20  
      44.92   50.59   52.70   49.48                                
 
Event 8  Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 LANCASTER Y MASTERS-OH  'A'                                 2:29.08   40  
     1) Bowen, Mag 44                   2) Goss, Cindy 30                 
     3) McBee, Elexis 25                4) Sprouse, Kristen 22            
       36.00    41.65    39.03    32.40                                    
 
Event 8  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 GREATER COLUMBUS MASTERS-OH  'A'                            2:20.31   40  
     1) Curphey, James 44               2) McCarthy, Gloria 51            
     3) Martin, Bo 42                   4) Shumaker, Mandy 47             
       32.95  1:20.95    26.41                                             
 
Event 8  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 LANCASTER Y MASTERS-OH  'A'                                 2:54.69   40  
     1) Murphy, Holly 46                2) Dunlap, Leslie 45              
     3) Schmitter-Motta, Sue 45         4) Schafer, Susan 49              
       45.13    47.31    47.07    35.18                                    
 
Event 9  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edmondson, Greg           36 WTRC-OH                          56.16   20  
      26.48   29.68                                                
 
Event 9  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Dennis            43 GCMT-OH                        1:00.48   20  
      27.84   32.64                                                
 
Event 9  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bollow, Lee S             52 UNAT-OH                        1:13.41   20  
      32.32   41.09                                                
 
Event 9  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chilton, Jr., Samuel      68 O*H*I*O-LE                     1:47.14   20  
      50.47   56.67                                                
 
Event 10  Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sprouse, Kristen          22 LYMS-OH                        1:26.85   20  
      40.84   46.01                                                
 
Event 10  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roetter, Kathryn          32 MCYM-OH                        1:20.20   20  
      35.98   44.22                                                
 
Event 10  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Laura             44 LYMS-OH                        1:25.82   20  
      41.98   43.84                                                
  2 Cunningham, Monic D       44 OHSP-OH                        1:42.79   17  
      50.29   52.50                                                
 
Event 10  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shumaker, Mandy           47 GCMT-OH                        1:17.03   20  
      36.29   40.74                                                
  2 Schafer, Susan            49 LYMS-OH                        1:35.44   17  
      47.79   47.65                                                
  3 Schmitter-Motta, Sue      45 LYMS-OH                        1:38.74   16  
      45.81   52.93                                                
 
Event 10  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda            50 O*H*I*O-LE                     1:25.25   20  
      42.62   42.63                                                
  2 Burkman, Ruth             50 CMM-OH                         1:29.49   17  
      42.68   46.81                                                
 
Event 10  Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               71 O*H*I*O-LE                     1:44.53   20  
      51.05   53.48                                                
 
Event 10  Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peresie, Brian A          24 O*H*I*O-LE                       56.74   20  
      26.39   30.35                                                
 
Event 10  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hugo              25 OHSP-OH                        1:00.66   20  
      28.59   32.07                                                
 
Event 10  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mason, Ray                36 GCMT-OH                        1:09.39   20  
      31.96   37.43                                                
 
Event 10  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyer, Scott              43 MCYM-OH                        1:05.85   20  
      29.78   36.07                                                
 -- Curphey, James            44 GCMT-OH                             DQ  
      32.71   36.40                                                
 
Event 10  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenz, Jeffrey             47 ABM-OH                         1:07.78   20  
      31.22   36.56                                                
  2 Schwartz, Mark            47 GCMT-OH                        1:18.09   17  
      38.87   39.22                                                
 
Event 11  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roetter, Kathryn          32 MCYM-OH                          37.91   20  
 
Event 11  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rushman, C.J.             31 ABM-OH                           29.89   20  
 
Event 11  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goertmiller, Scott M      38 ABM-OH                           28.25   20  
  2 Mason, Ray                36 GCMT-OH                          29.28   17  
 
Event 11  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Dennis            43 GCMT-OH                          26.65   20  
  2 Boyer, Scott              43 MCYM-OH                          28.68   17  
 
Event 11  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenz, Jeffrey             47 ABM-OH                           29.47   20  
  2 Carr, Steve               49 GCMT-OH                          30.27   17  
 
Event 11  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Conn, Christopher         54 UNAT-OH                          31.61   20  
  2 Bollow, Lee S             52 UNAT-OH                          31.80   17  
 
Event 12  Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gliesman, Jennifer        24 ABM-OH                         2:40.06   20  
      36.79   40.61   41.62   41.04                                
 
Event 12  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann                49 O*H*I*O-LE                     2:47.72   20  
      40.00   42.26   43.03   42.43                                
 
Event 12  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkman, Ruth             50 CMM-OH                         3:11.85   20  
      47.24   48.82   48.95   46.84                                
 
Event 12  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Bo                42 GCMT-OH                        2:23.44   20  
      33.27   35.93   37.38   36.86                                
 
Event 12  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bollow, Lee S             52 UNAT-OH                        2:54.16   20  
      40.07 2:14.09                                                
 
Event 12  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Staley, David             73 O*H*I*O-LE                     3:47.35   20  
      53.34   58.67   58.24   57.10                                
 
Event 13  Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sprouse, Kristen          22 LYMS-OH                          42.81   20  
 
Event 13  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goss, Cindy               30 LYMS-OH                          41.78   20  
 
Event 13  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vehre, Beth               39 MCYM-OH                          43.51   20  
 
Event 13  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Susan            49 LYMS-OH                          47.01   20  
  2 Dunlap, Leslie            45 LYMS-OH                          48.00   17  
  3 Murphy, Holly             46 LYMS-OH                          48.38   16  
 
Event 13  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Gloria          51 GCMT-OH                          47.13   20  
 
Event 13  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               71 O*H*I*O-LE                       45.24   20  
 
Event 13  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hugo              25 OHSP-OH                          30.74   20  
 
Event 13  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Eric J             30 SPRBY-OH                         30.98   20  
  2 Rushman, C.J.             31 ABM-OH                           32.08   17  
 
Event 13  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Dennis            43 GCMT-OH                          36.72   20  
 
Event 13  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenz, Jeffrey             47 ABM-OH                           36.98   20  
 
Event 13  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haverland, Rick           50 GOST-BCY-OH                      35.52   20  
  2 Wright, Bob               50 LYMS-OH                          41.12   17  
 
Event 13  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Ivan               65 LYMS-OH                          51.95   20  
 
Event 14  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vehre, Beth               39 MCYM-OH                        1:23.06   20  
      38.69   44.37                                                
 
Event 14  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Monic D       44 OHSP-OH                        1:22.42   20  
      40.34   42.08                                                
 
Event 14  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shumaker, Mandy           47 GCMT-OH                        1:12.94   20  
      35.63   37.31                                                
 
Event 14  Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peresie, Brian A          24 O*H*I*O-LE                       49.32   20  
      23.79   25.53                                                
 
Event 14  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edmondson, Greg           36 WTRC-OH                          52.29   20  
      24.87   27.42                                                
  2 Graham, Paul              37 UNAT-OH                          53.64   17  
      25.95   27.69                                                
  3 Goertmiller, Scott M      38 ABM-OH                           57.75   16  
      27.03   30.72                                                
  4 Mason, Ray                36 GCMT-OH                        1:03.29   15  
      30.32   32.97                                                
  5 Snoke, Jeff               35 LYMS-OH                        1:22.53   14  
      37.81   44.72                                                
 
Event 14  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Craig             45 GCMT-OH                          58.69   20  
      27.42   31.27                                                
  2 Schwartz, Mark            47 GCMT-OH                        1:04.47   17  
      31.41   33.06                                                
 
Event 14  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Purdie, James             50 GCMT-OH                          56.90   20  
      27.73   29.17                                                
  2 Conn, Christopher         54 UNAT-OH                        1:01.62   17  
      29.77   31.85                                                
 
Event 14  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cath, Pieter              72 O*H*I*O-LE                     1:27.83   20  
      41.45   46.38                                                
 
Event 15  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McBee, Elexis             25 LYMS-OH                        3:03.82   20  
      41.79   46.42   47.96   47.65                                
 
Event 15  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goss, Cindy               30 LYMS-OH                        3:20.10   20  
      44.31   51.05   51.99   52.75                                
 
Event 15  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Laura             44 LYMS-OH                        3:13.78   20  
      43.64   50.10   50.50   49.54                                
 
Event 15  Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               71 O*H*I*O-LE                     3:37.25   20  
      48.24   54.84   57.66   56.51                                
 
Event 15  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hugo              25 OHSP-OH                        2:23.40   20  
      32.70   36.25   36.44   38.01                                
 
Event 15  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Eric J             30 SPRBY-OH                       2:33.32   20  
      33.95   38.71   39.60   41.06                                
 
Event 15  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyer, Scott              43 MCYM-OH                        2:45.68   20  
      37.09   42.45   43.56   42.58                                
 
Event 15  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haverland, Rick           50 GOST-BCY-OH                    3:07.26   20  
      39.98   46.92   50.60   49.76                                
 
Event 15  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chilton, Jr., Samuel      68 O*H*I*O-LE                     3:49.12   20  
      51.18   58.23 1:00.06   59.65                                
 
Event 15  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Staley, David             73 O*H*I*O-LE                     4:10.45   20  
      56.75 1:05.10 1:04.77 1:03.83                                
 
Event 16  Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gliesman, Jennifer        24 ABM-OH                         1:13.53   20  
      35.75   37.78                                                
 
Event 16  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Monic D       44 OHSP-OH                        1:47.03   20  
      49.98   57.05                                                
 
Event 16  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann                49 O*H*I*O-LE                     1:14.64   20  
      37.02   37.62                                                
 
Event 16  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkman, Ruth             50 CMM-OH                         1:28.42   20  
      43.22   45.20                                                
 
Event 16  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Eric J             30 SPRBY-OH                       1:12.35   20  
      34.98   37.37                                                
 
Event 16  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Paul              37 UNAT-OH                        1:01.83   20  
      30.25   31.58                                                
 
Event 16  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Bo                42 GCMT-OH                        1:04.33   20  
      31.78   32.55                                                
  2 Fisher, Dennis            43 GCMT-OH                        2:21.67   17  
    1:19.66 1:02.01                                                
 
Event 16  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bollow, Lee S             52 UNAT-OH                        1:20.51   20  
 
Event 16  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Ivan               65 LYMS-OH                        2:03.06   20  
      59.84 1:03.22                                                
 
Event 17  Mixed 19+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 LANCASTER Y MASTERS-OH  'A'                                 4:12.47   40  
     1) Bowen, Mag 44                   2) Wright, Laura 44               
     3) McBee, Elexis 25                4) Sprouse, Kristen 22            
       32.99  1:08.01    16.74    35.20    39.08  1:14.64    39.80  1:14.62
 
Event 17  Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 GREATER COLUMBUS MASTERS-OH  'A'                            4:08.66   40  
     1) Schwartz, Mark 47               2) Mason, Ray 36                  
     3) Fisher, Dennis 43               4) Martin, Bo 42                  
       29.89  1:06.34    31.59  1:05.88    27.98    58.00    27.88    58.44
 
Event 17  Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 LANCASTER Y MASTERS-OH  'A'                                 4:55.06   40  
     1) Schmitter-Motta, Sue 45         2) Murphy, Holly 46               
     3) Dunlap, Leslie 45               4) Schafer, Susan 49              
       37.86  1:20.44    15.40    42.68    45.80  1:25.48    47.27  1:26.46
 
Event 18  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goss, Cindy               30 LYMS-OH                        7:36.16   20  
      39.38   45.12   46.32   47.01   46.87   47.91   47.16   48.08
      46.34   41.97                                                
 
Event 18  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowen, Mag                44 LYMS-OH                        6:20.94   20  
      34.44   36.96   38.51   38.68   38.95   38.72   38.80   39.19
      38.70   37.99                                                
  2 Wright, Laura             44 LYMS-OH                        6:51.37   17  
      36.91   40.65   41.22   41.46   41.51   41.78   42.06   42.02
      42.48   41.28                                                
 
Event 18  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Susan            49 LYMS-OH                        7:52.50   20  
      42.04   46.58   47.83   48.15   47.99   48.20   48.38   48.82
      47.72   46.79                                                
 
Event 18  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rushman, C.J.             31 ABM-OH                         5:44.25   20  
      30.30   32.79   34.17   34.72   35.59   35.51   35.52   35.45
      35.31   34.89                                                
 
Event 18  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edmondson, Greg           36 WTRC-OH                        5:23.19   20  
      27.32   30.66   31.95   32.97   33.13   32.95   33.44   33.95
      33.87   32.95                                                
 
Event 18  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Craig             45 GCMT-OH                        6:12.87   20  
      33.69   37.82   37.73   37.67   37.79   37.59   37.71   37.91
      37.28   37.68                                                
 
Event 18  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Purdie, James             50 GCMT-OH                        5:48.33   20  
      31.30   34.49   34.95   35.16   35.07   35.30   35.30   35.59
      35.78   35.39                                                
  2 Conn, Christopher         54 UNAT-OH                        6:35.62   17  
      32.71   38.51   39.25   41.89   39.73   41.57   40.82   42.90
      40.43   37.81