Licensed to Miami University Aquatics  Hy-Tek's Meet Manager 2/16/2005 02:20 PM
                      2005 Mardi Gras Masters - 2/12/2005                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Dayton-OH  'A'                                              2:12.72  
     1) Neal, Megan A 23                2) Marchand, Krista G 29          
     3) Albrecht, Meredith M 23         4) Schneider, Cheryl 35           
       17.73    35.47    15.53    34.35    15.56    34.73    13.77    28.17
 -- Dublin Water Wizards-OH  'A'                               X2:12.07  
     1) Lopez, Kim 45                   2) Shamp, Elizabeth 23            
     3) Kovatch, Shona A 27             4) Staursky, Karen H 46           
       20.49    40.89    17.26    37.09    12.21    26.38    13.24    27.71
 
Event 1  Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Dublin Water Wizards-OH  'A'                                2:21.37  
     1) Drake, Leslie 34                2) Eisenbeis, Robin 40            
     3) Harris, Christie 32             4) Ghidotti, Janise 42            
       17.90    35.78    17.06    36.27    15.64    35.23    16.75    34.09
  2 Ohio Splash-OH  'A'                                         2:31.97  
     1) Jarmakani, Amira 30             2) Dryer, Sophie 34               
     3) Baird, Deb 55                   4) Bell, Kerryn 29                
       17.26    34.86    25.49    55.59    15.85    26.65    20.65    34.87
 
Event 1  Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Miami RedFins-OH  'A'                                       1:53.68  
     1) Weiss, Pat 23                   2) McPeek, Ryan 19                
     3) Culp, Brad 19                   4) Burtchin, Adam 19              
                                           29.89  1:00.71    26.08    38.73
  2 Dayton-OH  'A'                                              1:55.46  
     1) Murray, Craig 47                2) Tharaldson, Derek D 28         
     3) Warren, Trevor W 25             4) Chapman, Benjamin D 23         
       17.53    36.65    13.08    28.96    11.71    25.55    11.82    24.30
  3 Miami RedFins-OH  'B'                                       1:57.58  
     1) Pasquale, Stephen 23            2) Wehby, Michael 21              
     3) Schlichting, Eric 20            4) Airgood, Wes 22                
       13.98    28.02    16.01    34.67    13.17    29.67    12.01    25.22
  4 Five Seasons Country Club-OH  'A'                           1:59.93  
     1) Davis, Jeff 24                  2) Brunn, Mark 43                 
     3) Gale, Doug 34                   4) Houpt, James T 33              
                                                             26.34    56.24
 -- Miami RedFins-OH  'C'                                      X3:11.43  
     1) Kline, Jen 23                   2) Layton, Ginny 53               
     3) Sherman, Larry 63               4) Whitehead, Jayne 46            
       16.63    33.47    28.06  1:02.35    19.44    46.56    24.24    49.05
 
Event 1  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Dublin Water Wizards-OH  'A'                                1:59.13  
     1) Gibson, Tom 41                  2) Workman, Aaron 25              
     3) Leipholz, Philippe 25           4) Walters, John 52               
       16.87    33.40    11.86    27.24    10.22    23.10    16.19    35.39
  2 Ohio Splash-OH  'A'                                         2:07.75  
     1) Myers, Fred 33                  2) Ganio, Michael 27              
     3) Evans, Doug 43                  4) Trendel, Steven L 35           
       16.42    34.56    15.23    33.41    11.32    25.27    17.07    34.51
  3 Ohio Splash-OH  'B'                                         2:08.65  
     1) Spawn, David 35                 2) Wilson, Grant 38               
     3) Zechman, Aaron W 28             4) Hinders, Paul 54               
       16.46    33.23    16.45    35.77    12.45    27.16    15.98    32.49
 
Event 1  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Anderson Barracuda Masters-OH  'A'                          1:58.14  
     1) Monahan, Jim 41                 2) Snook, Curtis 44               
     3) Gutowski, Mark 48               4) Goertmiller, Scott 40          
                                                             27.70    53.03
  2 Dublin Water Wizards-OH  'A'                                2:06.08  
     1) DeSantis, Paul 43               2) Conn, Christopher 56           
     3) Paolini, Chris 41               4) Sugita, Masashi 44             
       15.95    32.02    16.49    36.15    13.95    30.54    13.27    27.37
  3 Greater Columbus Masters-OH  'A'                            2:08.52  
     1) Martin, Bo 44                   2) Schlegel, David 55             
     3) Baldwin, Norm 42                4) MacNaughton, Mark 39           
       15.52    30.77    18.67    40.35    13.12    29.60    13.48    27.80
 
Event 1  Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Anderson Barracuda Masters-OH  'B'                          2:04.71  
     1) Gliesman, Jennifer 26           2) Kaspar, Amy 35                 
     3) Thelen, Christopher 27          4) Rushman, C.J. 33               
       16.39    32.84    16.58    37.09    12.55    27.61    12.96    27.17
  2 Miami County YMCA-OH  'A'                                   2:14.71  
     1) Carr, Justin 22                 2) Boyer, Scott 45                
     3) Vehre, Beth 41                  4) Eberly, Valerie 48             
       15.43    31.22    15.38    32.82    16.18    35.71    16.69    34.96
 
Event 1  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Dayton-OH  'A'                                              2:32.57  
     1) McCarthy, Pam 57                2) Haverland, Rick 52             
     3) O'Leary, Julie A 28             4) Arestides, Chris 33            
       24.43    52.72    15.28    16.73    20.02    34.21    32.66    48.91
 
Event 2  Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marchand, Krista G        29 Das-OH                         5:19.80  
      15.39   19.16   20.55   22.46   20.33   20.70   20.58   20.52
      22.39   20.56   21.68   21.75   19.23   18.18   18.76   17.56
  2 Teusink, Allyson          27 Unattached                     5:40.93  
      16.13   18.64   19.47   20.46   23.51   22.53   22.42   23.63
      23.13   23.72   24.74   25.33   20.10   19.16   19.17   18.79
 
Event 2  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Amira          30 OHSP-OH                        5:46.79  
      17.42   20.86   21.20   23.08   21.09   21.11   20.86   20.40
      26.30   25.04   24.71   24.60   20.31   20.13   20.52   19.16
 
Event 2  Men 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Culp, Brad                19 MRM-OH                         4:48.07  
      14.14   16.79   17.14   17.15   19.16   18.37   18.80   18.66
      20.17   20.66   20.46   20.94   16.94   16.36   16.54   15.79
 
Event 2  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Snook, Curtis             44 ABM-OH                         5:29.67  
      15.10   18.00   19.20   19.21   22.80   21.83   22.57   22.09
      22.52   23.07   23.16   23.13   19.81   19.20   19.51   18.47
 
Event 2  Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hinders, Paul             54 OHSP-OH                        7:28.04  
      21.38   28.44   30.19   34.02   32.44   29.71   30.35   29.21
      28.26   29.66   29.10   31.48   24.70   23.80   24.10   21.20
 
Event 2  Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard            59 GRIN-IN                        5:21.56  
              38.26   42.15   42.82   47.16   47.72   35.87   34.87
 
Event 3  Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Melissa          24 UNAT-OH                          29.56  
      14.57   14.99                                                
  2 Jones, Sarah              22 ABM-OH                           31.33  
      15.51   15.82                                                
  3 Kline, Jen                23 MRM-OH                           32.63  
      16.20   16.43                                                
 
Event 3  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kovatch, Shona A          27 Dublin-OH                        29.14  
  2 Adler-DeSmith, Melissa G  29 Bgsc Masters-OH                  40.40  
  3 O'Leary, Julie A          28 Das-OH                           48.46  
      23.58   24.88                                                
 
Event 3  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dryer, Sophie             34 OHSP-OH                          36.32  
      18.31   18.01                                                
 
Event 3  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schneider, Cheryl         35 Das-OH                           35.58  
      17.90   17.68                                                
  2 Eramo, Jenny L            39 Bgsc Masters-OH                  35.70  
 
Event 3  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ghidotti, Janise          42 Dublin-OH                        39.57  
      19.28   20.29                                                
  2 Johnson, Rhonda           41 UNAT-OH                          46.95  
      23.12   23.83                                                
 
Event 3  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Kim                45 FSCC-OH                          40.98  
      20.03   20.95                                                
  2 Whitt, Carmel S           49 Bgsc Masters-OH                  42.00  
      20.15   21.85                                                
 
Event 3  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Winters, Kathy            52 UNAT-OH                          52.68  
      26.18   26.50                                                
  2 Schroeder, Colleen A      50 Bgsc Masters-OH                1:04.79  
      29.03   35.76                                                
 
Event 3  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Pam             57 Das-OH                           54.37  
 
Event 3  Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pasquale, Stephen         23 MRM-OH                           27.49  
      13.72   13.77                                                
  2 Weiss, Pat                23 MRM-OH                           28.21  
      14.03   14.18                                                
  3 Golden, Ryan A            23 Bgsc Masters-OH                  30.08  
      15.21   14.87                                                
  4 Morrison, Chad M          19 Das-OH                           38.90  
      19.36   19.54                                                
 
Event 3  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tharaldson, Derek D       28 Das-OH                           27.38  
      13.70   13.68                                                
  2 Warren, Trevor W          25 Das-OH                           29.36  
      14.62   14.74                                                
  3 O'Leary, Stephen T        28 Das-OH                           37.62  
      18.59   19.03                                                
 
Event 3  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McKinney, Chris           33 GOST-OH                          31.76  
      15.53   16.23                                                
  2 Myers, Fred               33 OHSP-OH                          33.01  
      16.52   16.49                                                
 
Event 3  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Birnbrich, Mark M         38 Gcmt-OH                          27.33  
      13.61   13.72                                                
 -- Bell, Jim                 37 Dublin-OH                           DQ  
 
Event 3  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Norm             42 Greater Columbus-OH              28.42  
  2 Martin, Bo                44 Greater Columbus-OH              30.04  
      15.27   14.77                                                
  3 Monahan, Jim              41 ABM-OH                           31.72  
      16.36   15.36                                                
  4 Paolini, Chris            41 Dublin-OH                        34.55  
      17.31   17.24                                                
  5 Legg, Kevin               42 Dublin-OH                        41.65  
      20.00   21.65                                                
 
Event 3  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Scott              45 Miami County-OH                  30.35  
      15.04   15.31                                                
  2 Coleman, Harry            47 EBCY                             30.45  
      15.50   14.95                                                
  3 Tarnapoll, Pete           47 UNAT-OH                          30.54  
      15.51   15.03                                                
  4 Resnick, Ken              49 UNAT-OH                          35.12  
      17.40   17.72                                                
  5 Roahrig, Clifford A       48 Bgsc Masters-OH                  36.36  
      17.11   19.25                                                
  6 Moon, Tom                 49 O*H*-OH                          41.99  
      22.30   19.69                                                
 
Event 3  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Chuck R       51 Unattached                       33.55  
      16.86   16.69                                                
  2 Langendorfer, Steve J     54 Bgsc Masters-OH                  37.99  
      19.57   18.42                                                
 
Event 3  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conn, Christopher         56 Dublin-OH                        37.85  
      19.15   18.70                                                
 
Event 3  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Learmonth, William        65 SWOM-OH                          41.72  
      21.02   20.70                                                
 
Event 3  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            71 O*H*-OH                          31.71  
      15.70   16.01                                                
 
Event 3  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Samoya, Frank B           78 SWOM-OH                          51.09  
      24.37   26.72                                                
 
Event 4  Women 18 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Goodson, Katie            18 MRM-OH                        X2:13.84  
      14.03   15.65   16.21   17.14   17.51   17.75   17.85   17.70
 
Event 4  Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Megan A             23 Das-OH                         2:17.82  
      14.99   16.33   16.95   17.48   17.52   18.06   18.42   18.07
  2 Adler, Amber B            23 Bgsc Masters-OH                2:24.99  
      15.27   16.96   17.69   18.06   19.00   19.11   19.90   19.00
 
Event 4  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganim, Laura              27 GOST-OH                        2:11.13  
      14.57   15.81   16.51   16.91   16.91   16.99   17.06   16.37
  2 Desmond, Ana I            26 Bgsc Masters-OH                2:13.59  
      14.74   16.17   16.51   16.65   17.11   17.61   17.54   17.26
  3 Teusink, Allyson          27 Unattached                     2:17.70  
      14.98   16.27   16.82   17.47   18.03   18.35   18.37   17.41
  4 Herrington, Dayna L       28 Bgsc Masters-OH                2:27.11  
      15.76   17.63   18.05   18.78   19.25   19.52   19.53   18.59
  5 Bell, Kerryn              29 OHSP-OH                        2:27.89  
      15.30   17.25   18.11   19.06   19.36   19.88   20.13   18.80
  6 Gliesman, Jennifer        26 ABM-OH                         2:30.14  
      16.52   17.93   18.55   18.96   19.22   19.77   19.92   19.27
 
Event 4  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drake, Leslie             34 Dublin-OH                      2:26.85  
      15.56   17.63   18.18   18.60   18.87   19.38   19.68   18.95
  2 Arestides, Chris          33 Das-OH                         2:50.33  
      16.37   18.91   20.66   22.07   23.70   23.92   24.05   20.65
 
Event 4  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kaspar, Amy               35 ABM-OH                         2:19.76  
      14.72   16.53   17.25   17.43   18.15   18.39   19.20   18.09
  2 Ingole, Trina             35 Marlins-OH                     2:24.42  
      15.63   17.28   18.07   18.11   18.65   18.81   19.35   18.52
  3 White, Dee A              37 Bgsc Masters-OH                2:52.46  
                                              43.60   44.88   43.67
 
Event 4  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simon, Maria K            40 Bgsc Masters-OH                2:47.47  
      17.74   19.33   21.09   21.34   22.07   22.59   22.13   21.18
 
Event 4  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eberly, Valerie           48 Miami County-OH                2:44.20  
      17.21   19.38   20.14   20.92   21.38   21.91   22.08   21.18
  2 Whitehead, Jayne          46 MRM-OH                         3:50.92  
      24.27   26.78   28.11   29.55   30.63   30.61   31.51   29.46
 
Event 4  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Layton, Ginny             53 MRM-OH                         3:16.51  
      20.91   23.96   24.77   24.94   26.13   25.55   26.56   23.69
 
Event 4  Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               24 FSCC-OH                        1:53.47  
      12.08   13.96   14.15   14.40   14.14   14.52   15.15   15.07
  2 Chapman, Benjamin D       23 Das-OH                         2:05.58  
                                              32.29   33.24   31.17
  3 Burtchin, Adam            19 MRM-OH                         2:06.00  
      13.05   14.80   15.26   16.06   16.14   16.99   16.83   16.87
  4 Wehby, Michael            21 MRM-OH                         2:15.09  
      14.04   15.86   16.63   16.48   17.87   17.86   18.37   17.98
 
Event 4  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melillo, Nick             26 Unattached                     1:52.16  
      12.35   14.04   14.13   14.80   14.77   15.04   13.88   13.15
  2 Warren, Trevor W          25 Das-OH                         1:56.07  
      13.05   14.30   14.49   14.56   15.07   15.15   15.02   14.43
  3 Melillo, Ben              29 GNY-OH                         1:57.80  
      13.23   14.29   14.72   15.25   15.31   14.63   15.36   15.01
  4 Thelen, Christopher       27 ABM-OH                         1:59.01  
      13.43   14.68   15.20   15.30   15.36   15.37   15.07   14.60
  5 Ganio, Michael            27 OHSP-OH                        2:02.30  
      12.82   15.16   15.55   16.06   15.92   15.75   15.82   15.22
 
Event 4  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brinn, Sion               31 Unattached                     1:51.58  
                                              28.46   27.61   27.91
  2 Gale, Doug                34 FSCC-OH                        1:54.64  
      12.53   13.52   14.42   14.35   14.81   15.03   15.38   14.60
  3 Rushman, C.J.             33 ABM-OH                         2:01.90  
      13.60   14.80   15.30   15.59   15.86   15.97   15.79   14.99
  4 Bennett, John             30 ABM-OH                         2:13.55  
                                              34.19   34.19   33.55
  5 Johansen, Peter           31 UNAT-OH                        2:21.91  
                                      32.81   37.83   19.00   37.64
 
Event 4  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Birnbrich, Mark M         38 Gcmt-OH                        1:56.63  
      12.24   13.67   14.08   14.58   14.80   15.35   15.91   16.00
  2 Wilson, Grant             38 OHSP-OH                        1:57.76  
      12.96   14.45   14.55   15.14   14.76   15.21   15.32   15.37
  3 MacNaughton, Mark         39 Greater Columbus-OH            2:08.75  
      14.31   15.47   15.56   16.06   16.54   16.75   17.36   16.70
  4 Canaday, Christopher      36 OHSP-OH                        2:12.95  
      13.58   15.53   16.61   17.08   17.20   17.63   17.94   17.38
  5 Trendel, Steven L         35 OHSP-OH                        2:47.41  
      18.48   19.62   21.00   21.46   20.90   22.09   22.69   21.17
 
Event 4  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Doug               43 OHSP-OH                        2:02.94  
      13.26   15.03   15.34   15.62   15.78   16.12   16.43   15.36
  2 Hofacre, William M        43 ABM-OH                         2:24.12  
      15.81   17.21   17.20   17.78   18.39   18.65   19.55   19.53
  3 Conn, Nicholas C          40 OHSP-OH                        2:32.83  
      16.15   18.61   18.61   19.58   19.90   20.19   19.77   20.02
 
Event 4  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gutowski, Mark            48 ABM-OH                         2:05.93  
      14.11   15.50   15.85   16.44   16.00   16.39   16.17   15.47
  2 Murray, Craig             47 Das-OH                         2:09.55  
      13.98   15.84   16.07   16.30   16.43   17.06   17.19   16.68
  3 Resnick, Ken              49 UNAT-OH                        2:22.80  
      15.09   16.94   17.74   18.51   18.82   18.91   18.75   18.04
  4 Butler, Tim J             47 Bgsc Masters-OH                2:29.66  
      15.62   17.11   18.77   19.45   20.30   20.41   19.69   18.31
  5 Lee, Jerry                46 Unattached                     2:48.71  
                                              42.25   44.83   46.43
  6 Gaughan, Brian            47 Das-OH                         2:49.95  
      16.87   20.33   20.84   21.68   22.24   23.37   23.02   21.60
 
Event 4  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Langendorfer, Steve J     54 Bgsc Masters-OH                2:25.80  
      16.09   18.34   18.43   18.92   18.59   18.96   18.43   18.04
  2 Shonkwiler, Chuck R       51 Unattached                     2:27.19  
      15.04   16.70   17.48   18.19   19.25   20.79   20.22   19.52
  3 Collins, Larry            54 FSCC-OH                        2:50.17  
      16.72   19.79   20.80   22.11   23.40   23.51   23.51   20.33
  4 Walters, John             52 Dublin-OH                      3:04.64  
      17.95   20.59   21.91   23.65   25.11   26.05   25.28   24.10
  5 Hardwick, Dave            53 Das-OH                         3:20.04  
      19.47   22.93   24.99   26.12   26.55   27.37   27.78   24.83
 
Event 4  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shastid, Jon              57 SKY-KY                         2:06.29  
      13.51   15.20   15.99   16.02   16.69   16.78   16.96   15.14
 
Event 4  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chisholm, Dick            70 BAY-OH                         2:42.98  
                                              41.82   42.78   41.20
 
Event 4  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Samoya, Frank B           78 SWOM-OH                        3:04.68  
      19.11   22.58   23.67   25.38   24.18   25.25   22.37   22.14
 
Event 5  Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shamp, Elizabeth          23 Dublin-OH                        36.91  
  2 Adler, Amber B            23 Bgsc Masters-OH                  40.07  
      18.47   21.60                                                
 
Event 5  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adler-DeSmith, Melissa G  29 Bgsc Masters-OH                  43.44  
      20.05   23.39                                                
 
Event 5  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Harris, Christie          32 Dublin-OH                           DQ  
      23.67   27.73                                                
 
Event 5  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Munson, Anne              36 UNAT-IN                          47.32  
      22.42   24.90                                                
 
Event 5  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eisenbeis, Robin          40 Dublin-OH                        36.29  
      16.91   19.38                                                
  2 Vehre, Beth               41 Miami County-OH                  44.55  
      20.77   23.78                                                
  3 Gosnell, Linda            43 EBCY                           1:09.36  
      32.35   37.01                                                
 
Event 5  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schwarz, Mary             46 SWOM-OH                          43.89  
      20.67   23.22                                                
  2 Lopez, Kim                45 FSCC-OH                          44.87  
      21.05   23.82                                                
  3 Whitt, Carmel S           49 Bgsc Masters-OH                  46.73  
      22.97   23.76                                                
 
Event 5  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jennifer            52 FSCC-OH                          49.61  
      23.61   26.00                                                
  2 Schroeder, Colleen A      50 Bgsc Masters-OH                  59.37  
 
Event 5  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baird, Deb                55 OHSP-OH                          55.14  
      25.29   29.85                                                
 
Event 5  Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morrison, Chad M          19 Das-OH                           31.92  
      14.68   17.24                                                
  2 Carr, Justin              22 Miami County-OH                  32.97  
      15.60   17.37                                                
  3 McPeek, Ryan              19 MRM-OH                           35.08  
      16.21   18.87                                                
  4 Wehby, Michael            21 MRM-OH                           37.10  
      16.62   20.48                                                
 -- Yosay, Ryan               20 Unattached                      X29.31  
      13.11   16.20                                                
 
Event 5  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Workman, Aaron            25 Dublin-OH                        27.92  
  2 Tharaldson, Derek D       28 Das-OH                           29.67  
      13.49   16.18                                                
 
Event 5  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McKinney, Chris           33 GOST-OH                          33.97  
      15.49   18.48                                                
  2 Houpt, James T            33 FSCC-OH                          42.04  
 
Event 5  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Klopfer, Mark             38 OHSP-OH                          39.23  
      18.13   21.10                                                
  2 Spawn, David              35 OHSP-OH                          40.24  
      18.85   21.39                                                
 
Event 5  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Norm             42 Greater Columbus-OH              33.10  
      15.32   17.78                                                
  2 Evans, Doug               43 OHSP-OH                          33.11  
      15.55   17.56                                                
  3 Brunn, Mark               43 FSCC-OH                          34.96  
      16.63   18.33                                                
  4 Paolini, Chris            41 Dublin-OH                        36.10  
      16.84   19.26                                                
  5 DeSantis, Paul            43 Dublin-OH                        36.16  
      17.01   19.15                                                
  6 Legg, Kevin               42 Dublin-OH                        40.17  
      18.50   21.67                                                
  7 Hidefumi, Saito           42 Dublin-OH                        43.45  
      20.24   23.21                                                
  8 McCorkle, Barry           44 FSCC-OH                          45.85  
      20.39   25.46                                                
  9 Acosta, German            42 OHSP-OH                        1:03.59  
      29.22   34.37                                                
 
Event 5  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stiling, Doug             46 Unattached                       32.78  
      15.23   17.55                                                
  2 Witte, James              49 UNAT-OH                          37.88  
      17.38   20.50                                                
  3 Butler, Tim J             47 Bgsc Masters-OH                  39.93  
      18.51   21.42                                                
  4 Moon, Tom                 49 O*H*-OH                          39.97  
      18.91   21.06                                                
 
Event 5  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haverland, Rick           52 Das-OH                           34.10  
  2 Collins, Larry            54 FSCC-OH                          36.06  
  3 Hardwick, Dave            53 Das-OH                           44.73  
      20.50   24.23                                                
  4 Walters, John             52 Dublin-OH                        45.33  
      21.02   24.31                                                
 
Event 5  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Witte, Ray M              55 UNAT-OH                          35.33  
      16.23   19.10                                                
  2 Schlegel, David           55 Greater Columbus-OH              39.83  
      18.20   21.63                                                
 
Event 5  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swaim, Jeff               60 Greater Columbus-OH              40.33  
      18.46   21.87                                                
  2 Sherman, Larry            63 MRM-OH                           46.95  
      21.45   25.50                                                
 
Event 5  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, George            68 GRIN-IN                          39.51  
      19.00   20.51                                                
 
Event 6  Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Sarah              22 ABM-OH                         1:07.43  
      14.04   16.20   18.08   19.11                                
 
Event 6  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herrington, Dayna L       28 Bgsc Masters-OH                1:20.30  
      16.75   19.78   21.30   22.47                                
  2 O'Leary, Julie A          28 Das-OH                         2:03.19  
      24.74   30.71   33.05   34.69                                
 
Event 6  Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schlichting, Eric         20 MRM-OH                         1:13.13  
      14.81   17.73   19.65   20.94                                
 
Event 6  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leipholz, Philippe        25 Dublin-OH                        52.49  
      11.84   13.37   13.55   13.73                                
 
Event 6  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Tom               41 Dublin-OH                      1:06.90  
                              35.52                                
 
Event 6  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard            59 GRIN-IN                        1:07.98  
      14.81   17.53   17.58   18.06                                
  2 Conn, Christopher         56 Dublin-OH                      1:17.38  
      15.27   18.78   20.39   22.94                                
 
Event 7  Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kline, Jen                23 MRM-OH                         2:39.42  
      17.57   18.68   19.45   20.21   20.46   21.27   21.39   20.39
 
Event 7  Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marchand, Krista G        29 Das-OH                         2:31.96  
      17.69   18.80   19.12   19.17   18.99   19.54   19.61   19.04
  2 Gliesman, Jennifer        26 ABM-OH                         2:41.42  
      18.41   19.11   20.01   20.66   21.06   21.26   21.17   19.74
 
Event 7  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Amira          30 OHSP-OH                        2:40.31  
      17.85   19.06   20.29   20.87   20.71   21.35   20.79   19.39
 
Event 7  Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eramo, Jenny L            39 Bgsc Masters-OH                2:50.10  
      19.08   19.95   20.60   20.89   22.28   22.24   22.80   22.26
 
Event 7  Men 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               24 FSCC-OH                        2:10.33  
      15.15   15.75   16.28   16.53   16.69   16.86   16.80   16.27
 
Event 7  Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melillo, Ben              29 GNY-OH                         2:14.66  
      14.89   16.19   16.97   17.49   17.51   17.30   17.41   16.90
 
Event 7  Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Fred               33 OHSP-OH                        2:38.95  
      17.77   18.51   19.26   20.29   20.81   20.75   20.80   20.76
 
Event 7  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Bo                44 Greater Columbus-OH            2:21.52  
                                              36.32   36.56   35.04
 
Event 7  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tarnapoll, Pete           47 UNAT-OH                        2:17.86  
      16.49   16.62   17.06   17.38   17.42   17.59   17.76   17.54
 
Event 7  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Chuck R       51 Unattached                     2:38.54  
      18.11   18.38   19.51   19.88   21.19   20.60   20.70   20.17
 
Event 7  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Learmonth, William        65 SWOM-OH                        3:22.83  
                                              51.71   52.98   52.22
 
Event 8  Women 18 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Goodson, Katie            18 MRM-OH                        X1:11.57  
      14.31   18.47   22.85   15.94                                
 
Event 8  Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Melissa          24 UNAT-OH                        1:05.59  
      13.11   16.74   19.13   16.61                                
  2 Jones, Sarah              22 ABM-OH                         1:09.64  
      13.92   17.08   21.83   16.81                                
  3 Shamp, Elizabeth          23 Dublin-OH                      1:18.21  
      15.67   22.59   21.42   18.53                                
  4 Adler, Amber B            23 Bgsc Masters-OH                1:19.26  
      16.13   21.55   22.31   19.27                                
  5 Albrecht, Meredith M      23 Das-OH                         1:21.08  
      16.14   20.07   25.97   18.90                                
 
Event 8  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kovatch, Shona A          27 Dublin-OH                      1:03.64  
      12.60   15.62   20.07   15.35                                
  2 Keen, Bevin               27 Das-OH                         1:10.17  
                              38.47                                
  3 Desmond, Ana I            26 Bgsc Masters-OH                1:11.56  
      14.94   18.39   21.71   16.52                                
  4 Bell, Kerryn              29 OHSP-OH                        1:17.73  
      15.76   20.93   23.15   17.89                                
  5 Herrington, Dayna L       28 Bgsc Masters-OH                1:20.00  
      16.45   20.46   24.96   18.13                                
  6 Adler-DeSmith, Melissa G  29 Bgsc Masters-OH                1:23.68  
                              45.10                                
 -- O'Leary, Julie A          28 Das-OH                              DQ  
      30.07   30.71   33.71   28.37                                
 
Event 8  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drake, Leslie             34 Dublin-OH                      1:15.70  
      15.92   19.72   23.25   16.81                                
  2 Dryer, Sophie             34 OHSP-OH                        1:17.69  
      15.34   20.02   25.15   17.18                                
  3 Harris, Christie          32 Dublin-OH                      1:33.93  
      18.04   25.21   28.98   21.70                                
 
Event 8  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kaspar, Amy               35 ABM-OH                         1:11.99  
      15.20   19.37   20.56   16.86                                
  2 Ingole, Trina             35 Marlins-OH                     1:14.24  
      14.85   18.61   22.97   17.81                                
  3 Schneider, Cheryl         35 Das-OH                         1:15.58  
      15.71   18.75   23.42   17.70                                
  4 Eramo, Jenny L            39 Bgsc Masters-OH                1:22.31  
      16.92   21.20   25.18   19.01                                
 
Event 8  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eisenbeis, Robin          40 Dublin-OH                      1:15.84  
      16.38   20.80   20.97   17.69                                
  2 Ghidotti, Janise          42 Dublin-OH                      1:22.39  
                              46.21                                
  3 Simon, Maria K            40 Bgsc Masters-OH                1:26.88  
      18.42   22.86   26.58   19.02                                
  4 Johnson, Rhonda           41 UNAT-OH                        1:42.11  
      22.73   25.16   31.07   23.15                                
 
Event 8  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         46 Gcmt-OH                        1:10.46  
      14.09   19.16   21.34   15.87                                
  2 Eberly, Valerie           48 Miami County-OH                1:24.71  
      16.84   22.40   25.45   20.02                                
  3 Schwarz, Mary             46 SWOM-OH                        1:26.99  
                              47.42                                
  4 Whitehead, Jayne          46 MRM-OH                         2:02.46  
      28.74   30.19   36.37   27.16                                
 -- Whitt, Carmel S           49 Bgsc Masters-OH                     DQ  
      17.39   29.36   28.29   23.38                                
 
Event 8  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Winters, Kathy            52 UNAT-OH                        1:44.56  
      21.50   30.09   29.37   23.60                                
 
Event 8  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baird, Deb                55 OHSP-OH                        2:01.70  
      27.34   35.40   31.59   27.37                                
  2 McCarthy, Pam             57 Das-OH                         2:11.16  
      31.87   30.19   40.26   28.84                                
 
Event 8  Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pasquale, Stephen         23 MRM-OH                         1:01.61  
      12.41   15.36   19.03   14.81                                
  2 Carr, Justin              22 Miami County-OH                1:02.72  
      13.28   15.70   19.88   13.86                                
  3 Golden, Ryan A            23 Bgsc Masters-OH                1:04.96  
                              35.51                                
  4 Airgood, Wes              22 MRM-OH                         1:06.25  
      13.32   17.93   18.86   16.14                                
  5 Chapman, Benjamin D       23 Das-OH                         1:07.88  
      13.89   17.59   20.54   15.86                                
  6 Wehby, Michael            21 MRM-OH                         1:11.58  
      14.35   18.69   21.99   16.55                                
  7 McPeek, Ryan              19 MRM-OH                         1:13.35  
      14.28   19.52   20.77   18.78                                
  8 Morrison, Chad M          19 Das-OH                         1:14.41  
      14.92   21.52   19.60   18.37                                
 -- Yosay, Ryan               20 Unattached                    X1:02.54  
      11.91   17.45   18.28   14.90                                
 
Event 8  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leipholz, Philippe        25 Dublin-OH                        57.32  
      11.53   15.13   17.05   13.61                                
  2 Tharaldson, Derek D       28 Das-OH                           57.72  
      11.55   14.57   17.18   14.42                                
  3 Workman, Aaron            25 Dublin-OH                      1:02.02  
      11.46   15.93   18.42   16.21                                
  4 Thelen, Christopher       27 ABM-OH                         1:05.97  
      12.99   16.77   20.09   16.12                                
  5 Zechman, Aaron W          28 OHSP-OH                        1:16.56  
      15.50   20.36   21.57   19.13                                
  6 O'Leary, Stephen T        28 Das-OH                         1:17.68  
                              42.40                                
 -- Melillo, Nick             26 Unattached                          DQ  
                              30.42                                
 
Event 8  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brinn, Sion               31 Unattached                       56.59  
      10.98   14.20   16.62   14.79                                
  2 Gale, Doug                34 FSCC-OH                        1:00.27  
      12.23   16.50   17.79   13.75                                
  3 McKinney, Chris           33 GOST-OH                        1:07.07  
      14.46   16.68   20.16   15.77                                
  4 Bennett, John             30 ABM-OH                         1:14.84  
      16.86   20.59   21.15   16.24                                
  5 Houpt, James T            33 FSCC-OH                        1:31.20  
      18.48   26.02   27.50   19.20                                
 
Event 8  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Birnbrich, Mark M         38 Gcmt-OH                          57.90  
                              31.40                                
  2 Wilson, Grant             38 OHSP-OH                        1:01.07  
      12.29   15.96   18.17   14.65                                
  3 Canaday, Christopher      36 OHSP-OH                        1:03.67  
      13.26   16.29   19.30   14.82                                
  4 Spawn, David              35 OHSP-OH                        1:09.56  
      14.13   17.92   20.99   16.52                                
  5 MacNaughton, Mark         39 Greater Columbus-OH            1:10.94  
      14.52   18.24   21.58   16.60                                
  6 Loveless, Marty           38 OHSP-OH                        1:18.63  
      15.47   20.61   24.39   18.16                                
  7 Klopfer, Mark             38 OHSP-OH                        1:22.74  
      15.87   23.06   23.55   20.26                                
 -- Bell, Jim                 37 Dublin-OH                           DQ  
      23.79   33.66   39.65   30.64                                
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Norm             42 Greater Columbus-OH            1:03.18  
      12.91   15.22   19.50   15.55                                
  2 Evans, Doug               43 OHSP-OH                        1:04.88  
      13.23   17.17   19.46   15.02                                
  3 Paolini, Chris            41 Dublin-OH                      1:09.51  
      14.06   18.77   20.01   16.67                                
  4 Brunn, Mark               43 FSCC-OH                        1:12.72  
      14.52   18.93   21.71   17.56                                
  5 Monahan, Jim              41 ABM-OH                         1:14.66  
      14.92   17.66   25.21   16.87                                
  6 Sugita, Masashi           44 Dublin-OH                      1:18.53  
      16.09   21.42   23.16   17.86                                
  7 Hofacre, William M        43 ABM-OH                         1:21.57  
      16.17   22.60   24.40   18.40                                
  8 Legg, Kevin               42 Dublin-OH                      1:22.51  
                              43.14                                
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stiling, Doug             46 Unattached                     1:03.77  
      12.77   16.41   19.31   15.28                                
  2 Boyer, Scott              45 Miami County-OH                1:04.13  
      12.68   17.51   19.10   14.84                                
  3 Coleman, Harry            47 EBCY                           1:04.62  
      13.09   16.01   20.42   15.10                                
  4 Tarnapoll, Pete           47 UNAT-OH                        1:04.81  
      13.32   16.82   19.33   15.34                                
  5 Murray, Craig             47 Das-OH                         1:12.72  
      14.59   19.79   22.36   15.98                                
  6 Roahrig, Clifford A       48 Bgsc Masters-OH                1:20.97  
      15.43   19.35   29.26   16.93                                
  7 Moon, Tom                 49 O*H*-OH                        1:24.27  
      18.22   22.85   23.79   19.41                                
 -- Gaughan, Brian            47 Das-OH                              DQ  
      17.58   28.35   30.06   21.44                                
 
Event 8  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Langendorfer, Steve J     54 Bgsc Masters-OH                1:17.01  
      15.99   20.82   23.25   16.95                                
  2 Hinders, Paul             54 OHSP-OH                        1:30.43  
      18.99   25.98   23.83   21.63                                
 
Event 8  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schlegel, David           55 Greater Columbus-OH            1:26.15  
      17.79   23.16   25.41   19.79                                
 
Event 8  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swaim, Jeff               60 Greater Columbus-OH            1:28.52  
      17.37   24.02   25.62   21.51                                
  2 Sherman, Larry            63 MRM-OH                         1:37.05  
      20.29   26.24   28.94   21.58                                
 
Event 8  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, George            68 GRIN-IN                        1:28.71  
      16.81   25.11   24.57   22.22                                
 
Event 8  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            71 O*H*-OH                        1:17.96  
      16.71   16.95   27.55   16.75                                
  2 Chisholm, Dick            70 BAY-OH                         1:32.74  
      18.36   27.89   27.87   18.62                                
 
Event 9  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marchand, Krista G        29 Das-OH                         2:41.25  
      16.93   20.45   19.99   21.23   20.40   20.90   20.76   20.59
 
Event 9  Men 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Culp, Brad                19 MRM-OH                         2:30.35  
      16.13   18.62   19.44   19.29   19.37   19.71   18.94   18.85
 
Event 9  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rushman, C.J.             33 ABM-OH                         2:31.07  
                                              38.63   38.70   39.27
 
Event 9  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trendel, Steven L         35 OHSP-OH                        3:17.32  
      22.23   23.10   24.01   24.95   25.10   27.53   24.21   26.19
 
Event 9  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Snook, Curtis             44 ABM-OH                         2:46.10  
      16.93   20.94   21.34   21.90   21.65   21.65   21.11   20.58
 -- Hidefumi, Saito           42 Dublin-OH                           DQ  
                      25.99   27.06   29.72   31.06   31.76   33.93
 
Event 9  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Witte, James              49 UNAT-OH                        3:09.33  
      19.19   21.81   22.08   23.81   24.60   25.62   26.30   25.92
 
Event 9  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haverland, Rick           52 Das-OH                         3:01.36  
      17.69   21.18   21.95   22.84   23.94   25.06   24.10   24.60
  2 Collins, Larry            54 FSCC-OH                        3:32.56  
                                              54.54   57.15   54.95
 -- Hartman, Jim              53 OHSP-OH                             DQ  
      28.38   30.72   32.81   34.84   38.77   37.97   36.83   36.26
 
Event 9  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conn, Christopher         56 Dublin-OH                      2:50.86  
      18.05   21.51   21.58   21.68   21.97   22.39   22.26   21.42
  2 Witte, Ray M              55 UNAT-OH                        2:56.14  
      17.10   20.97   22.35   23.18   22.97   23.95   23.01   22.61
 
Event 9  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Learmonth, William        65 SWOM-OH                        3:41.29  
      22.76   26.87   27.50   28.22   29.09   29.31   29.14   28.40
 
Event 10  Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marchand, Krista G        29 Das-OH                         3:05.20  
      19.02   23.14   24.18   25.49   24.19   24.88   24.97   19.33
 
Event 10  Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Leary, Stephen T        28 Das-OH                         3:32.87  
                                              54.23 1:00.60   56.82
 
Event 11  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Melissa          24 UNAT-OH                          26.27  
      12.71   13.56                                                
  2 Neal, Megan A             23 Das-OH                           27.63  
      13.60   14.03                                                
  3 Jones, Sarah              22 ABM-OH                           27.68  
      13.56   14.12                                                
 
Event 11  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kovatch, Shona A          27 Dublin-OH                        25.78  
  2 Teusink, Allyson          27 Unattached                       27.69  
      13.70   13.99                                                
  3 Desmond, Ana I            26 Bgsc Masters-OH                  29.98  
      14.36   15.62                                                
  4 Herrington, Dayna L       28 Bgsc Masters-OH                  31.17  
      14.96   16.21                                                
  5 Adler-DeSmith, Melissa G  29 Bgsc Masters-OH                  32.33  
      15.62   16.71                                                
  6 Bell, Kerryn              29 OHSP-OH                          32.81  
  7 O'Leary, Julie A          28 Das-OH                           35.92  
      17.55   18.37                                                
 
Event 11  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dryer, Sophie             34 OHSP-OH                          29.48  
      14.83   14.65                                                
  2 Arestides, Chris          33 Das-OH                           31.81  
  3 Harris, Christie          32 Dublin-OH                        34.83  
      17.30   17.53                                                
 
Event 11  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kaspar, Amy               35 ABM-OH                           27.58  
  2 Ingole, Trina             35 Marlins-OH                       29.12  
      14.10   15.02                                                
  3 White, Dee A              37 Bgsc Masters-OH                  34.95  
      17.56   17.39                                                
  4 Munson, Anne              36 UNAT-IN                          37.13  
      18.23   18.90                                                
 
Event 11  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eisenbeis, Robin          40 Dublin-OH                        29.12  
      14.54   14.58                                                
  2 Ghidotti, Janise          42 Dublin-OH                        30.81  
      15.23   15.58                                                
  3 Simon, Maria K            40 Bgsc Masters-OH                  33.98  
      16.78   17.20                                                
  4 Vehre, Beth               41 Miami County-OH                  35.25  
      17.09   18.16                                                
  5 Gosnell, Linda            43 EBCY                             43.83  
 
Event 11  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         46 Gcmt-OH                          27.42  
  2 Schwarz, Mary             46 SWOM-OH                          32.44  
 
Event 11  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Jennifer            52 FSCC-OH                          39.33  
      19.68   19.65                                                
  2 Layton, Ginny             53 MRM-OH                           42.07  
      20.23   21.84                                                
  3 Schroeder, Colleen A      50 Bgsc Masters-OH                  45.31  
      20.95   24.36                                                
 
Event 11  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Pam             57 Das-OH                           45.20  
      20.81   24.39                                                
 
Event 11  Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               24 FSCC-OH                          23.28  
  2 Pasquale, Stephen         23 MRM-OH                           23.65  
  3 Burtchin, Adam            19 MRM-OH                           24.58  
  4 Carr, Justin              22 Miami County-OH                  24.59  
      12.20   12.39                                                
  5 Golden, Ryan A            23 Bgsc Masters-OH                  25.41  
      12.59   12.82                                                
  6 Airgood, Wes              22 MRM-OH                           25.64  
  7 Stewart, Bryan            21 MRM-OH                           26.16  
      12.56   13.60                                                
  8 Schlichting, Eric         20 MRM-OH                           27.49  
      13.44   14.05                                                
  9 Morrison, Chad M          19 Das-OH                           28.28  
      13.77   14.51                                                
 -- Yosay, Ryan               20 Unattached                      X23.79  
 
Event 11  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Workman, Aaron            25 Dublin-OH                        21.24  
  2 Leipholz, Philippe        25 Dublin-OH                        22.95  
  3 Tharaldson, Derek D       28 Das-OH                           23.07  
  4 Melillo, Nick             26 Unattached                       23.46  
  5 Warren, Trevor W          25 Das-OH                           23.47  
  6 Ganio, Michael            27 OHSP-OH                          23.84  
  7 Melillo, Ben              29 GNY-OH                           24.45  
      12.01   12.44                                                
  8 Thelen, Christopher       27 ABM-OH                           24.66  
      12.25   12.41                                                
  9 O'Leary, Stephen T        28 Das-OH                           29.51  
      14.43   15.08                                                
 
Event 11  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brinn, Sion               31 Unattached                       21.31  
  2 Gale, Doug                34 FSCC-OH                          23.64  
  3 McKinney, Chris           33 GOST-OH                          26.39  
      12.98   13.41                                                
  4 Bennett, John             30 ABM-OH                           26.76  
      13.16   13.60                                                
  5 Johansen, Peter           31 UNAT-OH                          29.60  
  6 Houpt, James T            33 FSCC-OH                          30.41  
      14.83   15.58                                                
 
Event 11  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Birnbrich, Mark M         38 Gcmt-OH                          22.75  
  2 Wilson, Grant             38 OHSP-OH                          23.52  
  3 MacNaughton, Mark         39 Greater Columbus-OH              27.23  
      13.27   13.96                                                
  4 Klopfer, Mark             38 OHSP-OH                          29.55  
      14.18   15.37                                                
  5 Loveless, Marty           38 OHSP-OH                          30.52  
      14.88   15.64                                                
  6 Bell, Jim                 37 Dublin-OH                        46.85  
      22.07   24.78                                                
 
Event 11  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Tom               41 Dublin-OH                        27.18  
      13.56   13.62                                                
  2 Sugita, Masashi           44 Dublin-OH                        27.22  
      13.29   13.93                                                
  3 Brunn, Mark               43 FSCC-OH                          27.32  
  4 Conn, Nicholas C          40 OHSP-OH                          27.91  
  5 Legg, Kevin               42 Dublin-OH                        30.76  
  6 Hofacre, William M        43 ABM-OH                           32.54  
      16.06   16.48                                                
  7 Acosta, German            42 OHSP-OH                          36.68  
      16.70   19.98                                                
  8 McCorkle, Barry           44 FSCC-OH                          38.71  
 
Event 11  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Scott              45 Miami County-OH                  24.68  
  2 Gutowski, Mark            48 ABM-OH                           25.13  
  3 Stiling, Doug             46 Unattached                       25.76  
  4 Coleman, Harry            47 EBCY                             26.51  
  5 Murray, Craig             47 Das-OH                           26.67  
      12.91   13.76                                                
  6 Resnick, Ken              49 UNAT-OH                          27.37  
      13.69   13.68                                                
  7 Roahrig, Clifford A       48 Bgsc Masters-OH                  27.94  
      13.68   14.26                                                
  8 Butler, Tim J             47 Bgsc Masters-OH                  29.59  
      14.39   15.20                                                
  9 Witte, James              49 UNAT-OH                          30.17  
      14.94   15.23                                                
 10 Lee, Jerry                46 Unattached                       33.48  
 11 Gaughan, Brian            47 Das-OH                           33.81  
 12 Moon, Tom                 49 O*H*-OH                          34.96  
      17.95   17.01                                                
 
Event 11  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Langendorfer, Steve J     54 Bgsc Masters-OH                  28.79  
      13.82   14.97                                                
  2 Haverland, Rick           52 Das-OH                           28.90  
      14.15   14.75                                                
  3 Collins, Larry            54 FSCC-OH                          30.94  
  4 Hinders, Paul             54 OHSP-OH                          32.43  
      16.58   15.85                                                
  5 Hardwick, Dave            53 Das-OH                           36.70  
      17.78   18.92                                                
  6 Walters, John             52 Dublin-OH                        36.73  
 
Event 11  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schlegel, David           55 Greater Columbus-OH              28.10  
      13.75   14.35                                                
 
Event 11  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swaim, Jeff               60 Greater Columbus-OH              34.03  
 
Event 11  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chisholm, Dick            70 BAY-OH                           33.78  
      16.62   17.16                                                
 
Event 11  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Samoya, Frank B           78 SWOM-OH                          36.60  
      17.01   19.59                                                
 
Event 12  Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kline, Jen                23 MRM-OH                         2:45.11  
      14.82   19.43   19.65   19.91   26.39   27.18   19.68   18.05
 
Event 12  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keen, Bevin               27 Das-OH                         2:33.28  
      15.55   18.17   20.22   18.84   22.85   22.71   18.18   16.76
  2 Teusink, Allyson          27 Unattached                     2:38.51  
      15.26   17.72   21.05   20.89   23.30   22.95   19.02   18.32
 
Event 12  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Drake, Leslie             34 Dublin-OH                      2:48.62  
                                              42.07   51.05   38.26
 
Event 12  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schneider, Cheryl         35 Das-OH                         2:49.60  
      16.56   19.49   22.28   21.78   25.20   25.14   20.01   19.14
 
Event 12  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Rhonda           41 UNAT-OH                        3:42.22  
      23.77   28.33   28.05   27.67   32.72   32.17   25.69   23.82
 
Event 12  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eberly, Valerie           48 Miami County-OH                3:09.53  
      17.17   21.52   24.65   25.63   28.77   28.20   22.55   21.04
 
Event 12  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Winters, Kathy            52 UNAT-OH                        3:51.86  
      23.42   29.38   32.92   36.23   28.38   29.34   26.75   25.44
 
Event 12  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganio, Michael            27 OHSP-OH                        2:19.46  
      12.92   15.81   18.41   17.71   21.55   20.99   16.81   15.26
  2 Zechman, Aaron W          28 OHSP-OH                        2:48.89  
      16.33   19.89   23.29   21.69   23.29   24.53   20.95   18.92
 
Event 12  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Spawn, David              35 OHSP-OH                        2:33.26  
      14.81   16.97   20.26   19.52   22.94   22.71   18.97   17.08
 
Event 12  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeSantis, Paul            43 Dublin-OH                      2:31.48  
      14.47   16.81   18.77   17.83   23.76   24.01   18.56   17.27
  2 Paolini, Chris            41 Dublin-OH                      2:33.77  
      14.75   17.62   20.07   18.92   23.93   23.14   18.41   16.93
 
Event 12  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nunan, Patrick J          46 EBCY                           3:32.33  
      23.13   27.45   28.08   28.86   27.27   26.04   26.72   24.78
 
Event 12  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Conn, Christopher         56 Dublin-OH                      2:44.18  
      16.22   19.42   23.36   22.59   22.70   22.28   19.97   17.64
 
Event 13  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marchand, Krista G        29 Das-OH                         1:09.76  
      16.71   17.02   18.03   18.00                                
  2 Desmond, Ana I            26 Bgsc Masters-OH                1:10.87  
      16.86   17.79   18.24   17.98                                
  3 Gliesman, Jennifer        26 ABM-OH                         1:13.10  
      16.89   17.95   19.09   19.17                                
 
Event 13  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarmakani, Amira          30 OHSP-OH                        1:15.41  
      17.56   18.78   19.83   19.24                                
 
Event 13  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eramo, Jenny L            39 Bgsc Masters-OH                1:19.51  
      18.71   19.55   20.51   20.74                                
 
Event 13  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Whitt, Carmel S           49 Bgsc Masters-OH                1:38.41  
                      22.77   54.53                                
 
Event 13  Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               24 FSCC-OH                          58.95  
                              30.11                                
  2 Pasquale, Stephen         23 MRM-OH                           59.95  
      14.02   14.87   15.47   15.59                                
  3 Weiss, Pat                23 MRM-OH                         1:03.68  
      14.83   16.13   16.72   16.00                                
  4 Golden, Ryan A            23 Bgsc Masters-OH                1:04.39  
      15.80   16.11   16.40   16.08                                
 
Event 13  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melillo, Ben              29 GNY-OH                         1:00.08  
                              31.08                                
 
Event 13  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Fred               33 OHSP-OH                        1:12.44  
      16.46   17.16   19.23   19.59                                
 
Event 13  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trendel, Steven L         35 OHSP-OH                        1:26.88  
      21.28   22.18   21.56   21.86                                
 
Event 13  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baldwin, Norm             42 Greater Columbus-OH            1:00.58  
      14.59   14.80   15.54   15.65                                
  2 Martin, Bo                44 Greater Columbus-OH            1:03.62  
      15.25   15.82   16.55   16.00                                
  3 Monahan, Jim              41 ABM-OH                         1:09.08  
      16.98   17.81   17.66   16.63                                
 
Event 13  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tarnapoll, Pete           47 UNAT-OH                        1:03.93  
      15.58   16.02   16.48   15.85                                
 
Event 13  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Chuck R       51 Unattached                     1:12.28  
      17.25   18.13   18.57   18.33                                
  2 Hartman, Jim              53 OHSP-OH                        2:34.09  
      34.47   39.03   39.75   40.84                                
 
Event 13  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard            59 GRIN-IN                        1:10.63  
      16.94   17.59   18.40   17.70                                
 
Event 13  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Learmonth, William        65 SWOM-OH                        1:30.15  
                              45.31                                
 
Event 14  Women 18 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Goodson, Katie            18 MRM-OH                          X30.16  
      13.76   16.40                                                
 
Event 14  Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Sarah              22 ABM-OH                           29.30  
      13.49   15.81                                                
  2 Schmidt, Melissa          24 UNAT-OH                          29.81  
      13.47   16.34                                                
  3 Shamp, Elizabeth          23 Dublin-OH                        33.36  
  4 Adler, Amber B            23 Bgsc Masters-OH                  34.15  
      15.64   18.51                                                
  5 Albrecht, Meredith M      23 Das-OH                           35.06  
      16.32   18.74                                                
 
Event 14  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kovatch, Shona A          27 Dublin-OH                        26.30  
      12.36   13.94                                                
  2 Ganim, Laura              27 GOST-OH                          30.51  
      14.27   16.24                                                
  3 O'Leary, Julie A          28 Das-OH                           50.44  
      24.21   26.23                                                
 
Event 14  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dryer, Sophie             34 OHSP-OH                          32.17  
      14.98   17.19                                                
  2 Harris, Christie          32 Dublin-OH                        39.60  
      18.65   20.95                                                
 
Event 14  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ingole, Trina             35 Marlins-OH                       32.31  
      14.78   17.53                                                
  2 Eramo, Jenny L            39 Bgsc Masters-OH                  36.26  
      16.66   19.60                                                
 
Event 14  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ghidotti, Janise          42 Dublin-OH                        35.18  
      16.08   19.10                                                
  2 Simon, Maria K            40 Bgsc Masters-OH                  40.21  
      18.60   21.61                                                
  3 Johnson, Rhonda           41 UNAT-OH                          49.63  
      22.83   26.80                                                
  4 Gosnell, Linda            43 EBCY                             55.73  
 
Event 14  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         46 Gcmt-OH                          29.44  
  2 Eberly, Valerie           48 Miami County-OH                  36.63  
      16.45   20.18                                                
  3 Whitt, Carmel S           49 Bgsc Masters-OH                  38.63  
      17.64   20.99                                                
  4 Schwarz, Mary             46 SWOM-OH                          39.39  
      17.93   21.46                                                
 
Event 14  Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Culp, Brad                19 MRM-OH                           26.85  
      12.52   14.33                                                
  2 Weiss, Pat                23 MRM-OH                           27.11  
      12.54   14.57                                                
  3 Carr, Justin              22 Miami County-OH                  27.85  
  4 Airgood, Wes              22 MRM-OH                           28.92  
      13.33   15.59                                                
  5 Wehby, Michael            21 MRM-OH                           29.48  
      13.74   15.74                                                
  6 Golden, Ryan A            23 Bgsc Masters-OH                  30.75  
      13.61   17.14                                                
 
Event 14  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leipholz, Philippe        25 Dublin-OH                        23.60  
      11.12   12.48                                                
  2 Tharaldson, Derek D       28 Das-OH                           25.41  
      11.72   13.69                                                
  3 Warren, Trevor W          25 Das-OH                           26.03  
      11.80   14.23                                                
  4 Ganio, Michael            27 OHSP-OH                          26.25  
      12.11   14.14                                                
  5 Thelen, Christopher       27 ABM-OH                           27.61  
      12.94   14.67                                                
  6 Zechman, Aaron W          28 OHSP-OH                          34.86  
      15.96   18.90                                                
  7 O'Leary, Stephen T        28 Das-OH                           35.57  
      16.51   19.06                                                
 
Event 14  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brinn, Sion               31 Unattached                       23.72  
  2 McKinney, Chris           33 GOST-OH                          28.12  
      12.89   15.23                                                
  3 Houpt, James T            33 FSCC-OH                          43.33  
      18.33   25.00                                                
 
Event 14  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Grant             38 OHSP-OH                          26.80  
      12.36   14.44                                                
  2 Canaday, Christopher      36 OHSP-OH                          28.58  
      13.43   15.15                                                
  3 MacNaughton, Mark         39 Greater Columbus-OH              31.11  
 -- Bell, Jim                 37 Dublin-OH                           DQ  
      22.08   32.57                                                
 
Event 14  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Tom               41 Dublin-OH                        30.85  
      14.47   16.38                                                
  2 DeSantis, Paul            43 Dublin-OH                        32.74  
      14.81   17.93                                                
  3 Conn, Nicholas C          40 OHSP-OH                          33.71  
      15.99   17.72                                                
  4 Monahan, Jim              41 ABM-OH                           34.13  
      15.64   18.49                                                
 
Event 14  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stiling, Doug             46 Unattached                       26.81  
      12.67   14.14                                                
  2 Coleman, Harry            47 EBCY                             28.12  
  3 Gutowski, Mark            48 ABM-OH                           28.17  
      12.87   15.30                                                
  4 Boyer, Scott              45 Miami County-OH                  28.57  
      13.63   14.94                                                
  5 Tarnapoll, Pete           47 UNAT-OH                          29.97  
      13.80   16.17                                                
 -- Gaughan, Brian            47 Das-OH                              DQ  
      17.49   23.06                                                
 
Event 14  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hartman, Jim              53 OHSP-OH                        1:13.66  
      33.96   39.70                                                
 
Event 14  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Larry            63 MRM-OH                           48.33  
      21.23   27.10                                                
 
Event 14  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, George            68 GRIN-IN                          34.99  
      16.21   18.78                                                
 
Event 15  Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shamp, Elizabeth          23 Dublin-OH                      1:20.04  
      18.13   20.68   20.42   20.81                                
 
Event 15  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kaspar, Amy               35 ABM-OH                         1:21.85  
      19.17   19.84   21.57   21.27                                
 
Event 15  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eisenbeis, Robin          40 Dublin-OH                      1:21.18  
      17.65   20.40   21.16   21.97                                
 
Event 15  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Winters, Kathy            52 UNAT-OH                        1:43.24  
      22.58   26.63   26.77   27.26                                
 
Event 15  Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Culp, Brad                19 MRM-OH                         1:09.25  
      15.42   17.79   17.99   18.05                                
  2 Morrison, Chad M          19 Das-OH                         1:11.45  
      14.59   17.74   18.83   20.29                                
  3 Chapman, Benjamin D       23 Das-OH                         1:17.62  
      16.50   19.61   20.60   20.91                                
  4 McPeek, Ryan              19 MRM-OH                         1:18.18  
      16.50   20.26   20.05   21.37                                
  5 Stewart, Bryan            21 MRM-OH                         1:21.39  
      17.28   19.81   21.55   22.75                                
 
Event 15  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rushman, C.J.             33 ABM-OH                         1:09.11  
      14.91   17.58   18.04   18.58                                
 
Event 15  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Canaday, Christopher      36 OHSP-OH                        1:12.60  
      16.05   18.06   19.11   19.38                                
  2 Trendel, Steven L         35 OHSP-OH                        1:32.97  
      22.86   22.36   23.83   23.92                                
 
Event 15  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Snook, Curtis             44 ABM-OH                         1:12.66  
      17.11   17.97   18.94   18.64                                
  2 Brunn, Mark               43 FSCC-OH                        1:16.30  
      16.42   19.09   20.25   20.54                                
  3 Paolini, Chris            41 Dublin-OH                      1:17.88  
      17.22   19.67   20.30   20.69                                
  4 Hidefumi, Saito           42 Dublin-OH                      1:44.64  
      22.58   26.41   27.78   27.87                                
 
Event 15  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stiling, Doug             46 Unattached                     1:13.43  
      15.83   18.96   19.41   19.23                                
  2 Witte, James              49 UNAT-OH                        1:23.82  
      18.33   21.43   21.93   22.13                                
  3 Butler, Tim J             47 Bgsc Masters-OH                1:28.01  
      18.48   21.91   23.69   23.93                                
  4 Moon, Tom                 49 O*H*-OH                        1:29.45  
      19.27   22.90   23.18   24.10                                
  5 Nunan, Patrick J          46 EBCY                           1:31.24  
      19.81   22.88   23.98   24.57                                
 
Event 15  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haverland, Rick           52 Das-OH                         1:18.49  
                              41.97                                
  2 Collins, Larry            54 FSCC-OH                        1:38.11  
      21.84   24.33   25.94   26.00                                
  3 Hardwick, Dave            53 Das-OH                         1:39.10  
      20.36   24.40   26.16   28.18                                
  4 Walters, John             52 Dublin-OH                      1:39.48  
      21.34   24.33   26.32   27.49                                
  5 Hartman, Jim              53 OHSP-OH                        2:15.02  
      30.21   31.87   36.14   36.80                                
 
Event 15  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Witte, Ray M              55 UNAT-OH                        1:18.42  
      16.74   20.24   20.22   21.22                                
  2 Conn, Christopher         56 Dublin-OH                      1:19.48  
      17.83   20.30   20.93   20.42                                
 
Event 15  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swaim, Jeff               60 Greater Columbus-OH            1:31.05  
      19.72   22.57   24.35   24.41                                
 
Event 15  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, George            68 GRIN-IN                        1:30.81  
                              48.52                                
  2 Learmonth, William        65 SWOM-OH                        1:43.09  
      22.20   25.91   26.83   28.15                                
 
Event 16  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Megan A             23 Das-OH                         1:01.16  
      13.94   15.55   15.64   16.03                                
  2 Adler, Amber B            23 Bgsc Masters-OH                1:07.59  
      15.20   16.71   17.79   17.89                                
  3 Albrecht, Meredith M      23 Das-OH                         1:08.21  
      14.97   17.13   17.70   18.41                                
 
Event 16  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Teusink, Allyson          27 Unattached                     1:01.25  
                              31.73                                
  2 Keen, Bevin               27 Das-OH                         1:01.96  
      14.05   15.63   16.36   15.92                                
  3 Desmond, Ana I            26 Bgsc Masters-OH                1:03.73  
      14.53   16.19   16.45   16.56                                
  4 Herrington, Dayna L       28 Bgsc Masters-OH                1:08.17  
                              35.16                                
  5 Gliesman, Jennifer        26 ABM-OH                         1:10.49  
      16.11   17.56   18.65   18.17                                
  6 Adler-DeSmith, Melissa G  29 Bgsc Masters-OH                1:13.24  
      16.17   18.42   19.90   18.75                                
 
Event 16  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Arestides, Chris          33 Das-OH                         1:14.21  
      15.87   18.49   19.89   19.96                                
 
Event 16  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kaspar, Amy               35 ABM-OH                         1:01.42  
      14.18   15.61   16.07   15.56                                
  2 White, Dee A              37 Bgsc Masters-OH                1:17.73  
      18.52   19.52   20.19   19.50                                
 
Event 16  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ghidotti, Janise          42 Dublin-OH                      1:08.37  
      15.83   16.84   17.98   17.72                                
  2 Simon, Maria K            40 Bgsc Masters-OH                1:15.86  
                      19.30   39.13                                
  3 Johnson, Rhonda           41 UNAT-OH                        1:31.53  
      20.13   22.80   24.43   24.17                                
 
Event 16  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         46 Gcmt-OH                        1:01.00  
      14.07   15.26   15.95   15.72                                
  2 Schwarz, Mary             46 SWOM-OH                        1:16.65  
      15.98   19.03   20.59   21.05                                
  3 Eberly, Valerie           48 Miami County-OH                1:16.79  
                              40.09                                
  4 Whitehead, Jayne          46 MRM-OH                         1:46.73  
      22.74   26.01   28.67   29.31                                
 
Event 16  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schroeder, Colleen A      50 Bgsc Masters-OH                1:40.36  
                              53.57                                
 
Event 16  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Baird, Deb                55 OHSP-OH                        1:39.79  
      21.59   26.26   26.37   25.57                                
 
Event 16  Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               24 FSCC-OH                          51.34  
      11.66   12.90   13.35   13.43                                
  2 Chapman, Benjamin D       23 Das-OH                           51.88  
      12.08   13.07   13.48   13.25                                
  3 Pasquale, Stephen         23 MRM-OH                           53.42  
      11.95   13.22   14.06   14.19                                
  4 Burtchin, Adam            19 MRM-OH                           56.62  
      12.39   14.47   14.22   15.54                                
  5 Carr, Justin              22 Miami County-OH                  56.92  
      13.25   14.27   14.98   14.42                                
  6 Airgood, Wes              22 MRM-OH                           57.62  
      13.14   14.38   15.07   15.03                                
  7 Stewart, Bryan            21 MRM-OH                         1:04.33  
      13.96   16.53   16.98   16.86                                
 
Event 16  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Workman, Aaron            25 Dublin-OH                        48.14  
      10.47   12.16   12.83   12.68                                
  2 Warren, Trevor W          25 Das-OH                           51.20  
      12.07   12.88   13.28   12.97                                
  3 Melillo, Nick             26 Unattached                       53.17  
      12.01   13.17   14.42   13.57                                
  4 Ganio, Michael            27 OHSP-OH                          53.44  
                              27.72                                
  5 Thelen, Christopher       27 ABM-OH                           53.71  
      12.59   13.28   14.00   13.84                                
 
Event 16  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brinn, Sion               31 Unattached                       47.30  
      10.58   11.74   12.35   12.63                                
  2 Gale, Doug                34 FSCC-OH                          57.55  
      12.68   14.29   15.50   15.08                                
  3 Bennett, John             30 ABM-OH                           59.91  
      14.26   15.20   15.32   15.13                                
  4 Johansen, Peter           31 UNAT-OH                        1:03.46  
      14.24   16.15   16.66   16.41                                
 
Event 16  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Birnbrich, Mark M         38 Gcmt-OH                          50.42  
      11.39   12.30   13.14   13.59                                
  2 Spawn, David              35 OHSP-OH                        1:00.27  
      13.67   14.84   15.81   15.95                                
  3 Bell, Jim                 37 Dublin-OH                      1:51.44  
      22.41   28.33   31.08   29.62                                
 
Event 16  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Bo                44 Greater Columbus-OH              56.53  
      13.12   14.23   14.94   14.24                                
  2 Baldwin, Norm             42 Greater Columbus-OH              56.84  
      12.83   14.42   14.81   14.78                                
  3 Sugita, Masashi           44 Dublin-OH                        59.86  
      13.41   15.06   15.46   15.93                                
  4 Gibson, Tom               41 Dublin-OH                      1:00.31  
      13.79   15.13   15.90   15.49                                
  5 Conn, Nicholas C          40 OHSP-OH                        1:07.30  
      16.25   16.93   17.56   16.56                                
  6 Legg, Kevin               42 Dublin-OH                      1:09.37  
      15.48   17.68   18.30   17.91                                
 
Event 16  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Scott              45 Miami County-OH                  54.74  
      12.64   13.66   14.24   14.20                                
  2 Gutowski, Mark            48 ABM-OH                           56.39  
      13.20   14.47   14.52   14.20                                
  3 Coleman, Harry            47 EBCY                             57.11  
      13.17   14.30   14.94   14.70                                
  4 Murray, Craig             47 Das-OH                           58.01  
                              29.73                                
  5 Resnick, Ken              49 UNAT-OH                        1:01.40  
      14.11   15.71   15.97   15.61                                
  6 Roahrig, Clifford A       48 Bgsc Masters-OH                1:04.80  
      14.34   16.02   16.97   17.47                                
  7 Butler, Tim J             47 Bgsc Masters-OH                1:06.60  
      15.03   16.97   17.71   16.89                                
  8 Lee, Jerry                46 Unattached                     1:14.08  
                      19.39   18.12                                
  9 Gaughan, Brian            47 Das-OH                         1:15.61  
      16.47   19.67   19.81   19.66                                
 
Event 16  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shonkwiler, Chuck R       51 Unattached                     1:03.31  
                              32.95                                
  2 Langendorfer, Steve J     54 Bgsc Masters-OH                1:04.29  
      15.22   16.97   16.18   15.92                                
  3 Haverland, Rick           52 Das-OH                         1:09.27  
      15.02   16.81   18.20   19.24                                
  4 Hinders, Paul             54 OHSP-OH                        1:14.31  
      17.28   18.79   19.40   18.84                                
  5 Walters, John             52 Dublin-OH                      1:25.82  
      18.26   21.86   22.67   23.03                                
  6 Hartman, Jim              53 OHSP-OH                        2:03.63  
      25.69   28.70   33.83   35.41                                
 
Event 16  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schlegel, David           55 Greater Columbus-OH            1:07.45  
      14.86   16.92   18.16   17.51                                
 
Event 16  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Larry            63 MRM-OH                         1:39.39  
      19.27   24.78   26.28   29.06                                
 
Event 16  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chisholm, Dick            70 BAY-OH                         1:13.76  
      17.11   18.43   19.74   18.48                                
 
Event 17  Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Dayton-OH  'A'                                              1:59.45  
     1) Keen, Bevin 27                  2) Neal, Megan A 23               
     3) Albrecht, Meredith M 23         4) Arestides, Chris 33            
       15.34    32.22    13.72    28.51    14.62    30.69    13.41    28.03
  2 Dublin Water Wizards-OH  'A'                                2:04.14  
     1) Ghidotti, Janise 42             2) Harris, Christie 32            
     3) Eisenbeis, Robin 40             4) Shamp, Elizabeth 23            
                14.46    14.95    32.12    17.43    31.75    15.57    30.51
 
Event 17  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Ohio Splash-OH  'A'                                         2:09.94  
     1) Baird, Deb 55                   2) Jarmakani, Amira 30            
     3) Bell, Kerryn 29                 4) Dryer, Sophie 34               
                14.41    14.82    31.96    19.92    35.71    32.62    47.86
 
Event 17  Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Miami RedFins-OH  'A'                                       1:40.35  
     1) Culp, Brad 19                   2) Airgood, Wes 22                
     3) Burtchin, Adam 19               4) Pasquale, Stephen 23           
                12.78    13.54    25.70    13.70    25.46    13.32    24.34
  2 Dayton-OH  'A'                                              1:45.69  
     1) Warren, Trevor W 25             2) Chapman, Benjamin D 23         
     3) Murray, Craig 47                4) Tharaldson, Derek D 28         
       15.46    32.64    11.42    24.50    12.28    16.36    20.26    32.19
  3 Five Seasons Country Club-OH  'A'                           1:46.17  
     1) Houpt, James T 33               2) Brunn, Mark 43                 
     3) Gale, Doug 34                   4) Davis, Jeff 24                 
                14.78    15.43    26.81    12.88    26.52    14.24    25.56
  4 Miami RedFins-OH  'B'                                       1:49.31  
     1) Stewart, Bryan 21               2) Wehby, Michael 21              
     3) McPeek, Ryan 19                 4) Schlichting, Eric 20           
                                                             25.93    54.84
 
Event 17  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Anderson Barracuda Masters-OH  'B'                          1:40.31  
     1) Rushman, C.J. 33                2) Gutowski, Mark 48              
     3) Goertmiller, Scott 40           4) Snook, Curtis 44               
                12.69    13.17    25.14    13.23    24.80    12.56    24.62
  2 Ohio Splash-OH  'B'                                         1:44.35  
     1) Ganio, Michael 27               2) Wilson, Grant 38               
     3) Zechman, Aaron W 28             4) Canaday, Christopher 36        
                11.76    12.09    26.83    16.14    27.94    13.05    37.82
  3 Dublin Water Wizards-OH  'A'                                1:49.03  
     1) Workman, Aaron 25               2) Leipholz, Philippe 25          
     3) Gibson, Tom 41                  4) Walters, John 52               
       11.55    23.68    16.36    35.50    13.11    26.94    10.14    22.91
  4 Ohio Splash-OH  'C'                                         1:57.44  
     1) Conn, Nicholas C 40             2) Myers, Fred 33                 
     3) Spawn, David 35                 4) Trendel, Steven L 35           
       13.97    28.44    13.59    28.17    16.52    33.76    12.81    27.07
 
Event 17  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Dublin Water Wizards-OH  'A'                                1:49.10  
     1) Paolini, Chris 41               2) DeSantis, Paul 43              
     3) Conn, Christopher 56            4) Sugita, Masashi 44             
                                                             27.29    54.49
  2 Greater Columbus Masters-OH  'A'                            1:53.81  
     1) Martin, Bo 44                   2) Baldwin, Norm 42               
     3) Schlegel, David 55              4) Swaim, Jeff 60                 
       16.09    33.22    13.44    28.41    12.39    26.03    12.43    26.15
  3 Ohio Splash-OH  'A'                                         2:09.94  
     1) Klopfer, Mark 38                2) Acosta, German 42              
     3) Hinders, Paul 54                4) Loveless, Marty 38             
 
Event 17  Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Anderson Barracuda Masters-OH  'A'                          1:54.50  
     1) Bennett, John 30                2) Thelen, Christopher 27         
     3) Jones, Sarah 22                 4) Kaspar, Amy 35                 
                13.26    13.85    29.02    16.73    30.10    14.68    27.92
  2 Miami County YMCA-OH  'A'                                   2:00.66  
     1) Carr, Justin 22                 2) Boyer, Scott 45                
     3) Vehre, Beth 41                  4) Eberly, Valerie 48             
                                                             35.16  1:00.26
  3 Bowling Green Swim Club Master-OH  'A'                      2:03.17  
     1) Adler, Amber B 23               2) Adler-DeSmith, Melissa G 29    
     3) Herrington, Dayna L 28          4) Desmond, Ana I 26              
                14.71    15.58    30.94    16.71    31.38    16.48    30.65
  4 Dayton-OH  'A'                                              2:10.95  
     1) Morrison, Chad M 19             2) Schneider, Cheryl 35           
     3) O'Leary, Julie A 28             4) Hardwick, Dave 53              
       14.96    30.58    16.84    36.23    16.52    36.68    13.25    27.46
 
Event 17  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Bowling Green Swim Club Master-OH  'B'                      2:26.91  
     1) Eramo, Jenny L 39               2) Whitt, Carmel S 49             
     3) Simon, Maria K 40               4) Schroeder, Colleen A 50        
       15.69    33.01    16.81    35.20    16.02    16.68    40.02    43.90
 -- Miami RedFins-OH  'C'                                      X2:38.82  
     1) Shannon, Theresa 45             2) Whitehead, Jayne 46            
     3) Layton, Ginny 53                4) Sherman, Larry 63              
                14.33    14.82    38.33    25.37    43.89    21.64    38.42
 
Event 18  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ganim, Laura              27 GOST-OH                       20:08.09  
                              16.75   17.57   18.20   18.47   18.43
      18.36   18.39   18.26   18.35   18.26   18.36   18.27   18.59
      18.53   18.36   18.54   18.46   18.51   18.50   18.24   18.40
      18.47   18.54   18.45   18.57   18.55   18.43   18.70   18.74
   11:00.82
 
Event 18  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ingole, Trina             35 Marlins-OH                    22:07.33  
                                              18.64   14.77   23.87
      19.86   19.68   20.00   20.01   20.00   20.10   20.27   19.93
      20.00   19.95   19.92   20.10   19.92   20.03   20.00   20.19
      40.08   20.19   20.07   20.17   20.39   20.50   19.95   40.66
   12:11.59
  2 White, Dee A              37 Bgsc Masters-OH               26:05.38  
                      44.15   45.94   46.94   46.28   46.42   47.30
      48.02   47.82   47.66   47.32   47.75   47.73   47.23   47.85
      48.18   48.50   47.97   47.98   47.82   48.11   49.07   47.60
      47.88   47.83   48.30   47.87   48.55   48.36   49.10   48.12
    1:34.15
 
Event 18  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen H         46 Gcmt-OH                       21:09.60  
              17.95    7.24   29.59   19.04   19.29   19.35   19.50
      19.41   19.33   14.58   24.82    0.67   18.89   19.61    1.05
      18.43   19.26 2:15.29   38.65   19.32   19.40   19.33   38.71
   11:34.69
 
Event 18  Men 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Culp, Brad                19 MRM-OH                        18:26.91  
                      32.28   32.85   33.36   33.62   33.75   33.87
      33.65   34.22   34.43   34.49   33.94   34.21   34.21   34.43
   10:03.57
  2 Schlichting, Eric         20 MRM-OH                        23:42.40  
      35.00   39.43   40.69   40.95   41.21   41.55   42.61   42.04
      42.06   42.30   42.28   42.26   42.56   42.38   42.66   42.64
      42.03   42.99   42.06   41.40   42.37   41.53   42.44   42.23
      42.68   42.48   42.16   42.65   43.03   43.02   42.53   41.91
    1:22.27
 
Event 18  Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gale, Doug                34 FSCC-OH                       18:16.19  
      14.09   15.81   15.70   16.11   16.30   16.36   16.40   16.51
      16.57   16.77   16.71   16.75   16.71   16.67   16.62   16.74
      16.59   16.78   16.54   16.69   16.61   16.70   16.48   16.74
      16.51   16.66   16.44   16.76   16.34   16.87   16.62   16.91
    9:29.13
  2 Johansen, Peter           31 UNAT-OH                       22:59.36  
                              18.20   19.17   19.42   20.12   19.72
      19.84   35.67 1:08.96   20.87   20.61   21.26   41.65   21.28
      21.15   21.71   21.21   21.13   21.43   42.90   21.22   42.72
   13:21.28
 
Event 18  Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacNaughton, Mark         39 Greater Columbus-OH           20:04.61  
                                              17.63   17.94   17.98
      18.60   18.51   18.64   18.47   18.73   18.35   19.04   18.87
       1.04   17.67   18.52   18.74   18.86   18.93   18.71   18.60
      18.86   18.63 1:00.82   31.83   18.27   18.14   18.56   18.32
   10:51.11
 
Event 18  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Resnick, Ken              49 UNAT-OH                       23:52.81  
                      40.80   42.16   42.55   43.68   42.79   44.13
      43.22   43.63   44.24   44.39   44.24   43.99   44.38   43.89
      44.26   44.17   43.80   44.43   44.09   45.01   44.85   44.39
      44.85   44.64   44.07   44.30   44.19   43.71   44.25   42.67
    1:21.14
  2 Lee, Jerry                46 Unattached                    29:36.40  
                                              55.86   55.85   56.86
      54.11   55.08   55.26   55.49   55.39   55.13   54.65   54.64
      54.02   54.51   52.90   54.11   53.48   53.94   54.16   53.86
      53.65   53.41   53.88   53.97   53.39   53.61   55.12   54.11
    1:42.15
  3 Nunan, Patrick J          46 EBCY                          30:40.37  
                      53.14   54.46 1:00.12   57.00   56.08   56.45
      55.43   55.96   55.73   55.90   57.17   56.03   55.60   55.76
      57.43   57.80   58.05   56.20   56.39   59.16   56.14   55.17
      56.33   57.47   55.92   56.21   55.64   55.93   53.90   54.30
    1:46.36
 
Event 18  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hinders, Paul             54 OHSP-OH                       27:46.00  
                      44.35   47.61   48.09   48.11   49.71   49.23
      50.35   49.77   51.37   50.37   51.59   50.13   51.38   51.19
      51.86   49.73   51.01   52.32   51.43   51.60   51.28   51.14
      52.71   52.44   51.96   53.29   53.32   53.50   51.55   52.49
    1:40.86
 
Event 18  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard            59 GRIN-IN                       20:46.54  
                              17.55   17.91   18.38   18.37   18.63
      18.70   18.73   18.57   18.70   18.52   18.90   18.66   19.00
      18.87   18.64   18.91   18.93   19.21   18.84   19.01   19.08
      18.96   18.98   19.09   18.98   19.29   18.80   19.42   18.69
   11:26.24
 
Event 18  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chisholm, Dick            70 BAY-OH                        25:53.39  
                                                      20.43   22.40
      22.82   23.59   23.23   23.61   24.17   23.91   23.91   23.54
      23.58   23.62   24.17   23.41   23.38   23.72   22.96   23.54
      24.10   23.61   23.54   23.46   23.48   47.99   47.60   46.99
   14:13.92