2006 Anderson Barracuda Masters Splash and Dash LCM

Ohio Sanction # 211-006 LCM

07/29/06 - 07/29/06

Meet Results


Ev# 1 M/F 400 INDIVIDUAL MEDLEY Ev# 2 M/F 200 BREASTSTROKE
Ev# 3 M/F 100 BACKSTROKE Ev# 4 M/F 200 BUTTERFLY
Ev# 5 M/F 50 FREESTYLE Ev# 6 M/F 200 INDIVIDUAL MEDLEY
Ev# 7 M/F 100 BREASTSTROKE Ev# 8 M/F 50 BACKSTROKE
Ev# 9 M/F 200 FREESTYLE Ev# 10 M/F 100 BUTTERFLY
Ev# 11 M/F 50 BREASTSTROKE Ev# 12 M/F 200 BACKSTROKE
Ev# 13 M/F 100 FREESTYLE Ev# 14 M/F 50 BUTTERFLY
Ev# 15 M/F 400 FREESTYLE

[Top of Page] [Event List]



Event 5 M/F 50 FREESTYLE


  
Women 35-39
     1   Nadine Day               36  ILLINOIS MASTERS       29.17  
     2   Amy Kaspar               36  ANDERSON BARRACUDAS    32.57  
     3   Trina Ingloe             36  CINTI MARLIN MASTERS   36.62  
Women 50-54
     1   Ann Guins                52  OHIO MASTERS           34.10  
Women 70-74
     1   Valerie Lyons            71  SW OHIO MASTERS        44.55  
Men 25-29
     1   Trevor Warren            26  DAYTON MASTERS         27.37  
Men 30-34
     1   John Van Gorp            33  CINTI MARLIN MASTERS   34.81  
Men 35-39
     1   Paul Schuh               36  ANDERSON BARRACUDAS    32.09  
Men 40-44
     1   Matt Kammerer            41  GAMBLE NIPPERT         33.28  
     2   Tony Moore               42  DAYTON MASTERS         38.40  
Men 45-49
     1   Craig Murray             48  DAYTON MASTERS         30.57  
Men 50-54
     1   Mark Gutuwski            50  ANDERSON BARRACUDAS    29.47  
     2   Steve Trace              51  UNATTACHED             32.97  
     3   Rick Haverland           54  DAYTON MASTERS         34.15  
Men 55-59
     1   David Hardwick           55  DAYTON MASTERS         43.56  
Men 65-69
     1   Richard Clapp            69  INDIANAPOLIS SWIM FT 1:02.91  
Men 70-74
     1   Yoshi Oyakawa            73  OHIO MASTERS           37.78  
     2   Dick Chisholm            71  ANDERSON BARRACUDAS    38.75  
Men 80-84
     1   Frank Samoya             80  SW OHIO MASTERS        45.73  

[Top of Page] [Event List]


Event 13 M/F 100 FREESTYLE


  
Women 19-24
     1   Susan Rietz              24  DAYTON MASTERS       1:10.79  
Women 35-39
     1   Amy Kaspar               36  ANDERSON BARRACUDAS  1:15.62  
Women 45-49
     1   Valerie Eberly           49  MIAMI COUNTY MASTERS 1:27.10  
         Cheryl Gettelfinger      49  INDIANAPOLIS SWIM FT     SCR  
Women 50-54
     1   Anne Frayne              52  DAYTON MASTERS       1:37.77  
Men 19-24
     1   Chad Ashmore             24  CINTI MARLIN MASTERS 1:21.40  
   Splits:   2:10.74
Men 25-29
     1   Trevor Warren            26  DAYTON MASTERS       1:00.70  
Men 30-34
     1   John Van Gorp            33  CINTI MARLIN MASTERS 1:30.07  
Men 35-39
     1   Paul Schuh               36  ANDERSON BARRACUDAS  1:16.44  
Men 40-44
     1   Matt Kammerer            41  GAMBLE NIPPERT       1:12.37  
     2   Tony Moore               42  DAYTON MASTERS       1:36.84  
Men 45-49
     1   Craig Murray             48  DAYTON MASTERS       1:08.83  
Men 50-54
     1   Mark Gutuwski            50  ANDERSON BARRACUDAS  1:07.27  
     2   Steve Trace              51  UNATTACHED           1:17.99  
Men 65-69
     1   William Learmonth        67  SW OHIO MASTERS      1:32.51  
     2   Richard Clapp            69  INDIANAPOLIS SWIM FT 2:24.79  
   Splits:   1:41.63
Men 70-74
     1   Dick Chisholm            71  ANDERSON BARRACUDAS  1:27.80  
     2   Yoshi Oyakawa            73  OHIO MASTERS         1:28.10  
Men 80-84
     1   Frank Samoya             80  SW OHIO MASTERS      1:44.54  
   Splits:   1:32.67

[Top of Page] [Event List]


Event 9 M/F 200 FREESTYLE


  
Women 19-24
     1   Susan Rietz              24  DAYTON MASTERS       2:36.81  
   Splits:   1:15.70   2:36.81 [1:21.11]
Women 35-39
     1   Trina Ingloe             36  CINTI MARLIN MASTERS 2:58.46  
   Splits:   1:25.75   2:58.46 [1:32.71]
Women 40-44
         Robin Klestinec          44  NEW ALBANY AQUATICS      SCR  
Women 45-49
     1   Valerie Eberly           49  MIAMI COUNTY MASTERS 3:07.26  
   Splits:   1:29.19
Women 50-54
     1   Anne Frayne              52  DAYTON MASTERS       3:26.69  
   Splits:   1:42.38   3:26.69 [1:44.31]
Women 70-74
     1   Valerie Lyons            71  SW OHIO MASTERS      3:50.42  
   Splits:   1:53.72   3:50.42 [1:56.70]
Men 19-24
     1   Chad Ashmore             24  CINTI MARLIN MASTERS 3:09.30  
   Splits:   1:27.15   3:09.30 [1:42.15]
Men 25-29
     1   Cody Rasmussen           28  DAYTON MASTERS       2:20.00  
   Splits:   1:06.30   2:20.00 [1:13.70]
Men 30-34
         Gunner Lehr              33  UNATTACHED               SCR  
Men 35-39
         Allen Raver              38  NOBLESVILLE MASTERS      SCR  
Men 40-44
     1   Matt Kammerer            41  GAMBLE NIPPERT       2:42.73  
   Splits:   1:21.24   2:42.73 [1:21.49]
     2   Tony Moore               42  DAYTON MASTERS       3:47.84  
   Splits:   1:44.09   3:47.84 [2:03.75]
Men 45-49
     1   Jim Callahan             49  GREATER COLUMBUS MAS 2:31.84  
   Splits:   1:12.90   2:31.84 [1:18.94]
     2   Craig Murray             48  DAYTON MASTERS       2:37.30  
   Splits:   1:16.70   2:37.30 [1:20.60]
Men 50-54
     1   Mark Gutuwski            50  ANDERSON BARRACUDAS  2:36.70  
   Splits:   1:14.84   2:36.70 [1:21.86]
     2   Steve Trace              51  UNATTACHED           3:02.41  
   Splits:   1:28.24   3:02.41 [1:34.17]
     3   Rick Haverland           54  DAYTON MASTERS       3:47.22  
   Splits:   1:45.05
Men 55-59
     1   David Hardwick           55  DAYTON MASTERS       3:54.03  
   Splits:   1:50.24   3:54.03 [2:03.79]
Men 65-69
     1   Richard Clapp            69  INDIANAPOLIS SWIM FT 5:17.82  
   Splits:   2:35.38
Men 70-74
     1   Dick Chisholm            71  ANDERSON BARRACUDAS  3:09.55  
   Splits:   1:31.11   3:09.55 [1:38.44]

[Top of Page] [Event List]


Event 15 M/F 400 FREESTYLE


  
Women 19-24
     1   Susan Rietz              24  DAYTON MASTERS       5:32.45  
   Splits:   1:19.25   2:46.01 [1:26.76]   4:10.38 [1:24.37]   5:32.45 [1:22.07]
Women 35-39
     1   Nadine Day               36  ILLINOIS MASTERS     4:58.59  
   Splits:   1:12.59   2:29.01 [1:16.42]   3:44.92 [1:15.91]   4:58.59 [1:13.67]
Women 50-54
     1   Melinda Smith            53  OHIO MASTERS         6:51.20  
   Splits:   1:37.59   3:24.50 [1:46.91]   5:10.75 [1:46.25]   6:51.20 [1:40.45]
     2   Anne Frayne              52  DAYTON MASTERS       7:11.48  
   Splits:   1:44.19   3:33.57 [1:49.38]   5:22.93 [1:49.36]   7:11.48 [1:48.55]
Women 70-74
     1   Valerie Lyons            71  SW OHIO MASTERS      8:05.38  
   Splits:   1:57.36   4:00.81 [2:03.45]   6:05.65 [2:04.84]
Men 25-29
     1   Cody Rasmussen           28  DAYTON MASTERS       4:58.54  
   Splits:   1:10.38   2:25.59 [1:15.21]   3:42.02 [1:16.43]   4:58.54 [1:16.52]
Men 30-34
         Gunner Lehr              33  UNATTACHED               SCR  
Men 35-39
     1   Cj Rushman               35  ANDERSON BARRACUDAS  5:20.09  
   Splits:   1:21.20   2:41.17 [1:19.97]   4:02.10 [1:20.93]   5:20.09 [1:17.99]
     2   Allen Raver              38  NOBLESVILLE MASTERS  5:59.86  
   Splits:   1:25.09   2:56.59 [1:31.50]   4:28.74 [1:32.15]   5:59.86 [1:31.12]
Men 45-49
     1   Craig Murray             48  DAYTON MASTERS       5:37.16  
   Splits:   1:23.31   2:50.64 [1:27.33]   4:15.44 [1:24.80]   5:37.16 [1:21.72]
     2   Patrick Nunan            47  SW OHIO MASTERS      7:04.36  
   Splits:   1:38.97   3:29.41 [1:50.44]   5:18.44 [1:49.03]   7:04.36 [1:45.92]
         Jim Callahan             49  GREATER COLUMBUS MAS     SCR  
Men 50-54
     1   Mark Gutuwski            50  ANDERSON BARRACUDAS  5:41.62  
   Splits:   1:19.99   2:47.99 [1:28.00]   4:15.57 [1:27.58]   5:41.62 [1:26.05]
Men 55-59
     1   David Hardwick           55  DAYTON MASTERS       8:32.82  
   Splits:   1:53.01   4:06.07 [2:13.06]   6:22.92 [2:16.85]   8:32.82 [2:09.90]
Men 60-64
     1   Ken Heuck                62  CINTI MARLIN MASTERS 8:52.13  
   Splits:   2:07.27   4:24.74 [2:17.47]   6:41.63 [2:16.89]   8:52.13 [2:10.50]
Men 65-69
     1   Robert Williams          67  SW OHIO MASTERS      7:40.04  
   Splits:   1:45.36   3:41.60 [1:56.24]   5:40.33 [1:58.73]   7:40.04 [1:59.71]
     2   Richard Clapp            69  INDIANAPOLIS SWIM FT11:14.73  
   Splits:   2:41.45   5:38.45 [2:57.00]   8:30.06 [2:51.61]  11:14.73 [2:44.67]
Men 70-74
     1   Dick Chisholm            71  ANDERSON BARRACUDAS  6:48.25  
   Splits:   1:37.20   3:21.08 [1:43.88]   5:07.05 [1:45.97]   6:48.25 [1:41.20]

[Top of Page] [Event List]


Event 8 M/F 50 BACKSTROKE


  
Women 35-39
     1   Cheryl Schneider         36  DAYTON MASTERS         41.94  
Women 45-49
     1   Mag Wright               47  ANDERSON BARRACUDAS    42.03  
Men 25-29
     1   Trevor Warren            26  DAYTON MASTERS         32.08  
Men 30-34
     1   John Van Gorp            33  CINTI MARLIN MASTERS   52.22  
Men 35-39
     1   Paul Schuh               36  ANDERSON BARRACUDAS    42.44  
Men 50-54
     1   Steve Trace              51  UNATTACHED             47.06  
Men 55-59
     1   Cliff Larrabee           56  SW OHIO MASTERS        38.74  
Men 60-64
         Stephen Hellmann         62  SWIM KENTUCKY            SCR  
Men 70-74
     1   Yoshi Oyakawa            73  OHIO MASTERS           37.87  

[Top of Page] [Event List]


Event 3 M/F 100 BACKSTROKE


  
Women 35-39
     1   Cheryl Schneider         36  DAYTON MASTERS       1:26.68  
     2   Trina Ingloe             36  CINTI MARLIN MASTERS 1:29.18  
Women 40-44
         Robin Klestinec          44  NEW ALBANY AQUATICS      SCR  
Women 45-49
     1   Mag Wright               47  ANDERSON BARRACUDAS  1:28.56  
     2   Valerie Eberly           49  MIAMI COUNTY MASTERS 1:41.81  
Women 50-54
     1   Ann Guins                52  OHIO MASTERS         1:32.23  
     2   Anne Frayne              52  DAYTON MASTERS       1:52.86  
     3   Victoria Huseman         54  SW OHIO MASTERS      1:53.62  
Men 30-34
         Gunner Lehr              33  UNATTACHED               SCR  
Men 60-64
     1   Stephen Hellmann         62  SWIM KENTUCKY        1:36.04  
Men 65-69
     1   William Learmonth        67  SW OHIO MASTERS      1:48.39  
Men 70-74
         Yoshi Oyakawa            73  OHIO MASTERS             SCR  

[Top of Page] [Event List]


Event 12 M/F 200 BACKSTROKE


  
Women 45-49
     1   Mag Wright               47  ANDERSON BARRACUDAS  3:03.86  
   Splits:   1:32.05   3:03.86 [1:31.81]
Women 50-54
     1   Victoria Huseman         54  SW OHIO MASTERS      4:07.41  
   Splits:   2:04.53   4:07.41 [2:02.88]
Men 60-64
     1   Stephen Hellmann         62  SWIM KENTUCKY        3:28.70  
   Splits:   1:41.63   3:28.70 [1:47.07]
     2   Ken Heuck                62  CINTI MARLIN MASTERS 4:28.53  
   Splits:   2:10.74   4:28.53 [2:17.79]
Men 65-69
     1   William Learmonth        67  SW OHIO MASTERS      4:00.45  
   Splits:   1:56.04   4:00.45 [2:04.41]
Men 70-74
     1   Yoshi Oyakawa            73  OHIO MASTERS         3:10.68  
   Splits:   1:32.67   3:10.68 [1:38.01]

[Top of Page] [Event List]


Event 11 M/F 50 BREASTSTROKE


  
Women 35-39
     1   Amy Kaspar               36  ANDERSON BARRACUDAS    45.19  
     2   Trina Ingloe             36  CINTI MARLIN MASTERS   49.51  
Women 45-49
         Cheryl Gettelfinger      49  INDIANAPOLIS SWIM FT     SCR  
Women 50-54
     1   Melinda Smith            53  OHIO MASTERS           49.37  
Women 70-74
     1   Valerie Lyons            71  SW OHIO MASTERS      1:03.62  
Men 19-24
     1   Chad Ashmore             24  CINTI MARLIN MASTERS   44.61  
Men 30-34
     1   John Van Gorp            33  CINTI MARLIN MASTERS   44.38  
Men 35-39
     1   Cj Rushman               35  ANDERSON BARRACUDAS    37.17  
     2   Paul Schuh               36  ANDERSON BARRACUDAS    44.81  
Men 45-49
     1   Patrick Nunan            47  SW OHIO MASTERS        46.18  
Men 50-54
     1   Rick Haverland           54  DAYTON MASTERS         41.97  
Men 55-59
     1   David Hardwick           55  DAYTON MASTERS         54.89  

[Top of Page] [Event List]


Event 7 M/F 100 BREASTSTROKE


  
Women 50-54
     1   Melinda Smith            53  OHIO MASTERS         1:49.31  
Men 19-24
     1   Chad Ashmore             24  CINTI MARLIN MASTERS 1:36.73  
Men 35-39
     1   Cj Rushman               35  ANDERSON BARRACUDAS  1:24.71  
Men 45-49
     1   Patrick Nunan            47  SW OHIO MASTERS      1:48.66  
Men 50-54
     1   Rick Haverland           54  DAYTON MASTERS       1:42.51  

[Top of Page] [Event List]


Event 2 M/F 200 BREASTSTROKE


  
Women 35-39
     1   Nadine Day               36  ILLINOIS MASTERS     2:59.65  
Women 45-49
         Cheryl Gettelfinger      49  INDIANAPOLIS SWIM FT     SCR  
Women 50-54
         Melinda Smith            53  OHIO MASTERS             SCR  
Men 19-24
     1   Chad Ashmore             24  CINTI MARLIN MASTERS 3:32.81  
Men 45-49
     1   Patrick Nunan            47  SW OHIO MASTERS      3:36.39  
Men 50-54
     1   Rick Haverland           54  DAYTON MASTERS       3:54.53  
Men 55-59
     1   David Hardwick           55  DAYTON MASTERS       4:34.94  
Men 65-69
         William Learmonth        67  SW OHIO MASTERS           DQ  

[Top of Page] [Event List]


Event 14 M/F 50 BUTTERFLY


  
Women 35-39
     1   Trina Ingloe             36  CINTI MARLIN MASTERS   37.53  
     2   Cheryl Schneider         36  DAYTON MASTERS         39.68  
     3   Amy Kaspar               36  ANDERSON BARRACUDAS    40.44  
Women 40-44
         Robin Klestinec          44  NEW ALBANY AQUATICS      SCR  
Women 45-49
     1   Valerie Eberly           49  MIAMI COUNTY MASTERS   42.10  
         Cheryl Gettelfinger      49  INDIANAPOLIS SWIM FT     SCR  
Men 25-29
     1   Cody Rasmussen           28  DAYTON MASTERS         28.92  
     2   Trevor Warren            26  DAYTON MASTERS         32.59  
Men 30-34
     1   John Van Gorp            33  CINTI MARLIN MASTERS   47.44  
Men 35-39
     1   Paul Schuh               36  ANDERSON BARRACUDAS    42.10  
     2   Allen Raver              38  NOBLESVILLE MASTERS    47.44  
Men 40-44
     1   George Rendell           44  SW OHIO MASTERS        30.09  
     2   Tony Moore               42  DAYTON MASTERS         51.09  
Men 65-69
     1   Robert Williams          67  SW OHIO MASTERS        45.80  

[Top of Page] [Event List]


Event 10 M/F 100 BUTTERFLY


  
Women 19-24
     1   Susan Rietz              24  DAYTON MASTERS       1:24.68  
Women 35-39
     1   Nadine Day               36  ILLINOIS MASTERS     1:11.16  
Men 25-29
     1   Cody Rasmussen           28  DAYTON MASTERS       1:04.78  
Men 35-39
         Allen Raver              38  NOBLESVILLE MASTERS      SCR  
Men 40-44
     1   George Rendell           44  SW OHIO MASTERS      1:13.83  
     2   Tony Moore               42  DAYTON MASTERS       2:03.05  
Men 60-64
     1   Stephen Hellmann         62  SWIM KENTUCKY        1:40.27  
     2   Ken Heuck                62  CINTI MARLIN MASTERS 2:00.38  
Men 65-69
     1   Robert Williams          67  SW OHIO MASTERS      1:53.48  

[Top of Page] [Event List]


Event 4 M/F 200 BUTTERFLY


  
Men 35-39
         Allen Raver              38  NOBLESVILLE MASTERS      SCR  
Men 50-54
     1   Jan Huneke               52  ANDERSON BARRACUDAS  2:54.83  
   Splits:   2:54.83
Men 60-64
     1   Ken Heuck                62  CINTI MARLIN MASTERS 4:46.98  
   Splits:   2:17.53   4:46.98 [2:29.45]
Men 65-69
     1   Robert Williams          67  SW OHIO MASTERS      4:17.10  
   Splits:   2:07.10   4:17.10 [2:10.00]

[Top of Page] [Event List]


Event 6 M/F 200 INDIVIDUAL MEDLEY


  
Women 19-24
     1   Susan Rietz              24  DAYTON MASTERS       2:56.57  
   Splits:   1:23.42   2:56.57 [1:33.15]
Women 35-39
     1   Nadine Day               36  ILLINOIS MASTERS     2:41.37  
   Splits:   1:15.97   2:41.37 [1:25.40]
     2   Amy Kaspar               36  ANDERSON BARRACUDAS  3:11.33  
   Splits:   1:37.71   3:11.33 [1:33.62]
     3   Cheryl Schneider         36  DAYTON MASTERS       3:11.44  
   Splits:   1:30.29   3:11.44 [1:41.15]
Women 40-44
         Robin Klestinec          44  NEW ALBANY AQUATICS      SCR  
Women 45-49
     1   Mag Wright               47  ANDERSON BARRACUDAS  3:20.34  
   Splits:   1:37.25   3:20.34 [1:43.09]
     2   Valerie Eberly           49  MIAMI COUNTY MASTERS 3:34.45  
   Splits:   1:40.85   3:34.45 [1:53.60]
Women 50-54
     1   Anne Frayne              52  DAYTON MASTERS       3:53.73  
   Splits:   1:59.38   3:53.73 [1:54.35]
     2   Victoria Huseman         54  SW OHIO MASTERS      3:59.15  
   Splits:   1:58.42
Men 25-29
     1   Cody Rasmussen           28  DAYTON MASTERS       2:31.32  
   Splits:   1:09.50   2:31.32 [1:21.82]
Men 40-44
     1   George Rendell           44  SW OHIO MASTERS      2:58.51  
   Splits:   1:22.25   2:58.51 [1:36.26]
Men 45-49
     1   Jim Callahan             49  GREATER COLUMBUS MAS 2:49.24  
   Splits:   1:20.45   2:49.24 [1:28.79]
Men 65-69
     1   William Learmonth        67  SW OHIO MASTERS      3:54.54  
   Splits:   1:53.52   3:54.54 [2:01.02]

[Top of Page] [Event List]


Event 1 M/F 400 INDIVIDUAL MEDLEY


  
Men 30-34
         Gunner Lehr              33  UNATTACHED               SCR  
Men 35-39
     1   Cj Rushman               35  ANDERSON BARRACUDAS  6:34.75  
Men 45-49
     1   Jim Callahan             49  GREATER COLUMBUS MAS 5:52.69  
Men 50-54
     1   Neil Wasserman           51  SW OHIO MASTERS      5:33.11  
     2   Jan Huneke               52  ANDERSON BARRACUDAS  6:25.20  
Men 60-64
     1   Stephen Hellmann         62  SWIM KENTUCKY        7:26.85  
Men 65-69
     1   Robert Williams          67  SW OHIO MASTERS     10:39.57  

[Top of Page] [Event List]